Tänk om där inte finns något!
Jaha enligt alla beräkningar ska jag vara i vecka 14 :) är inskriven hos BM men fick inte öra hjärtljud :( Har alla symptom! Testet var klart positivt och jag har ått upp 5 kilo, (har haft stadig vikt i 5 år innan) Brösten är otroligt ömma och en kupa större, kissar oftare och mår illa på kvällarna till tusen. Klart att jag är gravid! Men jag har ju inget bvis på det ju :( min kompis är i samma vecka och fick höra hjärtljud hos BM! så hon vet ju att där e något! Tänk om man går in på UL och så är där inget!
Är jag löjlig eller fler har tänkt som jag?
inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat
medarbetare på scrapbooking.ifokus

Jag fick inte ens lyssna på hjärtljud innan vecka 20. BM sa att det inte var någon ide försöka tidigare för risk finns att det inte går att höra.
Första äkta beviset förutom testet var ju UL i vecka 17-18. Dock så mådde jag så otroligt illa första 3 månaderna så det va ingen tvivel om saken för min del.

Jag lovar att det finns något där inne. Jag har knapt haft symptom alls och jag trodde knapt att det fanns något där förens i fredags då jag såg lille tjockisen. Jag har inte heller fått lyssna på hjärtljud, så jag ska fråga när man får göra det… Men det finns något där, det kan jag nästan lova dig :)
Ps. Jag har bara gått upp kilo, kanske två, och jag är i vecka 18. Kilorna kommer senare ;)
// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Jag har bara gått upp 6 kg och är i vecka 33 nu så det är väldigt individuellt!
Och jag ligger på 1-2 kg minus och är snart i v.25.

#4 Ät mer kvinna! *skämt* ;)
// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se
#5 haha :D Du skulle bara veta vad jag äter.. ;)
Nej men jag tycker de är himla lustigt att jag gått ner i vikt.. För jag äter absolut inte mindre än innan och jag gör ju verkligen INGENTING pga foglossningen… men, men.. :-)
Men BM sa att de inte va nån fara så länge magen växte och det är de ju ingen tvekan om att den gör! ;)

Jag har också gått ner och jag äter som en häst =)
När jag väntade sonen gick jag bara upp 6 kg på hela graviditeten och då vägde ju Pontus 3,5 kg när han kom ut + allt vatten så alla kilon försvann när han kom ut, super smidigt =)

#7 Jag hoppas att jag får lika tur :)
Men jag har omfödelat fettet, så jagb måste gå ner ialla fall sen :P
// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

vi fick inte heller höra hjärtljud så super tidigt. för då är det osäkert att man hör eftersom det finns så mycket i magen som stör ut apparaten. och detta kan göra dom blivande föräldrarna oroliga och därför brukar dom vänta med det.

#8 Ja man har ju hört om en del skräck exempel som går upp närmare 30 kg, gud vad jobbigt att bli av med allt..!
Vi var och lyssnade på hjärtisarna första gången i fredags, gick in i v.16 då..
Bm fick leta en stund innan vi fick höra, gud så underbart det är, hade helt glömt bort hur det lät :-)

vi fick höra hjärtljudet på inskrivningen. men dock med varningen om att man kanske inte kund ehöra det.

#10 jag vet en som vägde runt 50kg och under gravviditeten gick hon upp 32kg men allt försvann av sig själv efteråt.

#12
Vad skönt för henne då =)
Min kompis mamma var jätte liten när hon vart gravid och gick upp närmare 30 kg och hon blev aldrig av med dom kilona, men det är väl olika från person till person hur mycket man äter och rör på sig…
Det kan ju aldrig vara bra för barnet att man samlar på sig så mycket heller, med tanke på att läkare avråder kraftigare kvinnor att bli gravida, eller ja kanske inte avråder..
Och man har ju läst och sett att det kan bli skador på barnet…
För 4 år sedan då jag sist var gravid var det mycket skriverier att man hellst inte skulle gå upp mer än 6 kg..
Vet inte om barnets vikt var inräknad där…
Fast alla säger ju olika hela tiden =)
Känns som om det har vart lite OT

Hittade artikeln, om någon är intresserad…
http://www.aftonbladet.se/foraldrar/graviditet/article222864.ab

oftast lägger man ju på sig kg när man är gravid för att kroppen måste det för att klara av en förlossning. sen beror det på om man orkar träna efter med mera

Ja det är sant
Jag har gått ner under båda ut av mina graviteter. Sedan tror jag inte så mycket på att barnet kan bli skadat om man är övervigtig. Min mista här hemma är helt ok fast jag har en del övervigt. När jag väntade på min stora son så var jag inte övervigtig.
Jag vet några även som jag känner som är övervigtiga, men deras barn har varit helt friska. Varje dag kommer det ju något nytt med forskningen. Visst kan det väll hända då att man kan få ett sjukt barn….men det har inte hänt någon som jag känner.
nu har vi alla fall fått tid till UL så vet vi ju sen om där är något…dock tre vekor tlls UL :(
inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat
medarbetare på scrapbooking.ifokus
jag har gått upp ca 6 kilo och är i v 21 + 2..fick lyssna på hjärtljuden igår :)
otroligt
14 slag/minut
lät som en dåligt synkad trummis i ett kängpunkband ;)

140 slag väl? ;)
det hade loke oftast med…

när jag va i vecka 25 så hade jag gått upp 13kg totalt och jag har nu växt ännu mer ska väga mig hos bm igen på måndag=)

#10. Då är väl jag ett "skräckexempel".. gick upp 27 kilo.. Men inte är mitt barn sjukt inte.
Det är ju om man är väldigt överviktig när man går in i en graviditet det kan vara skadligt.