OT Angående trådarna om man kanske är med barn
Alla dessa trådar som dyker upp att man kanske är med barn, och nästan det ända man kan svara här inne är att man köper sig ett graviditetstest och testar sig. Kan man inte skriva en artikel om det. Man lägger ihop alla dessa trådar som hela tiden skapas om vi här inne tror att dem kan vara med barn, med dem vanligaste frågorna, sedan skriver man en artikel?
Någon som känner sig utmanad?:)

Låter som en bra idé! Tyvärr är jag ingen artikelskrivare…
Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

ja varför inte.
För oftas så är det nya trådar om just, jag tror att jag är gravid. För det ända svar dom får är ju att köpa G test.
Jag röstar också på en artikel =)

Bannlys alla "är jag gravid"-trådar ;)

jag skulle kunna skriva, om jag fick bli artikelskrivare…
// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se
eller så kan man ha EN är jag gravid tråd som alla får skriva i, inte tio ny varje dag.. tex jag vill hellre läsa om hur det ÄR att vara gravidän att läsa 7 inlägg om någon som tror sig vara det… dock respekterar jag att alla vill skriva av sig ;)
#5 då måste man ha den upputtad hela tiden, tror inte man som nybörjare inne på gravid alla gånger söker efter en sådan tråd. Tror bara artiklar finns att ha upputtade också..
Vart är sajtvärden?:)
Kul telefonkontakt, hoppas detta går vägen:)

Ärligt talat tror inte jag en sån tråd direkt kommer funka. För alla kommer in hit med sin stora fasa/glädje och är rädd/glad för vad svaret på deras fråga är. Och alla dessa tycker att just deras fråga är rätt unik, eller åtminstone personlig. Alltså vill de göra en personlig tråd. Tycker inte det är konstigt att de skapar en egen tråd då, men det blir ju lite komiskt för oss stammisar som får svara på samma fråga gång på gång. Men ärligt talat tror jag det är helt naturligt.
Så, visst, en artikel skadar nog inte. Men tråden kommer ändå skapas, och då får "vi stammisar" istället en ny uppgift: att hänvisa till denna tråd. Vilket är jobbigast? hehehe…
Men visst, en artikel som skriver de vanligaste första symptomen som alltid ligger aktiv högtst upp på forumet skulle väl inte skada. Dessutom bör den kanske även beröra ämnet "kan jag lita på resultatet på testet jag just gjort".
kan man inte nåla fast?

Jo det vore ju vettigt att nåla en sån tråd så den var uppe hela tiden
Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
De vanligaste frågorna är (har snokat runt här inne lite på alla "är jag gravid?" trådarna)
Kan jag vara gravid trots att testet visade negativt?
Min mens är sen med en vecka vad ska jag göra?
Kan jag vara gravid trots blödningar?
Kan man bli gravid när man använder preventilmedel?
Jag är öm i brösten, hungrig och trött kan jag vara gravid?
Jag är ung och har inte välrdens bästa ekonomi kan jag behålla barnet om jag är gravid?
ska snoka runt lite mer på frågor så kanske man kan hitta lite mera att ta med.
ja, vart är sajtvärden nu`? Vet inte ens vem det är:)

Putt… Är det bara jag som fortfarande tycker att det är jobbigt? Vill ju inte låta elak eller nått men är det inte skälvklart att gå till BM och kolla om man tror att man är gravid? Vad ska vi här göra åt saken?
Förstår att jag riskerar att låta tjatig men inte tjatigare än att hela tiden få samma frågor.
Hoppas att jag inte gör någon upprörd. 

Kanske är det självklar att gå till BM för dom som vet det. Men det är inte alla som vet vart man kan vända sig om man misstänker att man kan vara gravid, och det är inte så lätt att få en tid snabbt.
De som startar såna trådar kommer hit för att få hjälp/svar/lugn. Säkert är många av dom rädda och vill bara prata med en människa i väntan på BM-tiden. Klart ni tycker det blir tjatigt, men det vet väl inte dom som kommer hit för första gången?
Är det så j*v*a jobbigt att antingen låta bli att läsa trådar som heter "Hjälp, kan jag vara g…", eller att svara snällt och trevligt?
Men, jag håller med om att en artikel, nålad tråd eller ett ämne vore på sin plats, så att liknande frågeställningar finns lättillgängliga. Men för den skull behöver inte ni stammisar vara otrevliga eller gnälla på de som kommer hit för hjälp och inte känner till era interna regler. Inte sagt att alla är det, långt ifrån.
Tycker det vore ganska otroligt om någon inte vet om tester eller bm men som Hellis säger dom söker troligen lugn.
Jag kan förstå att många upplever det som störande, men anledningen till att såna trådar skrivs är för att man söker stöd, bekräftelse och lugnande ord. Många hittar nog hit av just den anledningen och det kan ju bara bra för sidan att det kommer fler hit som vill diskutera?

Jag förstår att det är "jobbigt" för er som är gravida och börjar tröttna på de nya medlemmarnas "är jag gravid trådar", men vill ni inte läsa och ge råd så är det ju bara att låta bli. Sidan heter ju trots allt gravid.ifokus så även är "är jag gravid" trådar borde ju höra hit. Och jag håller med tidigare talare, oftast så söker man nog lite lugn och stöd ifrån andra när man skriver en sådan tråd. Men det vore jätte bra om det fanns en artikel, för då kan ni ju helt enkelt hänvisa till den om ni inte orkar skriva samma sak tusen gånger ;)

Du behöver inte bli så hård i orden Hellis. Jag ville bara uppmana någon att "pinna upp" en sån tråd.

Håller med werner att alla borde ju veta om tester och BM! Man får ju upplysningar i skolan.
#14 förstår inte varför du blir så upprörd, känner du dig träffad? Tycker alla är super gulliga här inne när folk kommer in med samma frågor om och om igen. brukar ite finnas någon tråd som ingen skiter i att svara i.
Artikeln eller tråden är ju till för dem förvirrade i alla fall.