
Ännu en tråd med en orolig ovetande
Förstår om ni blir less på alla dessa trådar med folk som undrar om dom kan vara gravida..
Såhär ligger det till, jag hade min mens i november men den var bara tre dagar. Den 23 december gjorde jag ett gravtest som visade negativt. Jag fick min mens i december, först var de bara lite blodiga flytningar i några dagar för ett sen övergå till nästan normal mens under typ en dag för att sedan ta slut (käkar p-piller, trionetta).
För några dagar sen var jag hemma hos min pojkvänn och fick världens gråtanfall för att katten skrämde mej (har alltid varit lite smårädd för katter men aldrig varit livrädd, och jag är ingen som gråter särskillt ofta). Under en tid har jag också kännt mej uppsvälld, haft mycke gaser i magen (pruttat ganska mycke, allergi?) särskillt efter måltid.
Och idag har jag fått värsta flytningarna, dom liknar typ hudkräm, nån som vet vad det kan vara?!
jag brukar känna med uppsvälld och får tjockare flytningar innan mens… kännsligare blir jag också;) så det kan ju vara det.
Min blogg: SweGizmo.se
vita, tjocka flytningar kan också bero på svamp eller en obalans i underlivet.
är du orolig för graviditet så finns det test att köpa på vanliga matvaruaffärer eller apoteket.
Lycka till
//Maria
Everything will be okay in the end, if it´s not okay it´s not the end.

Man kan få vita tjocka flytningar och vara extra känslig vid ägglossning =)
*** Kärleken övervinner allt ***

Hur är det med "vattniga" genomskinliga flytningar?
Angående dina flytningar så borde du kolla upp det för jag har haft en massa problem med sånt och ska hälst komma in till gyn så fort det blir så eller något annat problem. (kan även vara så SweGizmo säger)
Din gasiga mage så kan du antingen vara gravid och tarmsystemet går trögt eller så kanske du blivigt laktos allergiker (det kan vara så ytterst lite så du inte kan dricka vanlig ren mjölk).
Sen det med katten och gråtet så kan det antingen vara att du är känslig pga graviditet eller hormon svängningar.
Jag föreslår att du testar laktosfri eller låglaktos mjölk (utslutnings metoden) och sedan går till gyn eller kvinno kliniken, kollar dina flytningar och gör gravtest.