Gravid iFokus

Gravid

Etikett: förlossningen
Läst 7414 ggr
Nordqvist
0

Energidryck m. coffein och Taurin = farligt?

Som rubriken lyder..

Är det farligt att dricka t.e.x red Bull under graviditeten? man får ju dricka kaffe (2 koppar om dagen) med coffein i.. Men hur är det med Taurin? 

Jag funderar på att dricka red Bull vid förlossningen (En burk bara!) för att få extra energi men undrar om det är farligt!

Nordqvist
0
#1

Ingen som vet?

bubbelbubbel
0
#2

det står ju på burkarna att man som gravid bör undvika att dricka det. sen tror jag inte red bull är det du kommer tänka på under förlossningen…..

Nordqvist
1
#3

Nej men man behöver ju dricka och energi innan.. jag tänkte mest på innan det värsta sätter igång!

men en burk kan väl inte vara så farligt? Dom säger ju att man inte ska äta saker under grav, eller rekomenderar, men som är OK att äta nån gång bara..

[Anna-N]
0
#4

#3: Du får druvsocker i mängder under förlossningen att knapra på….;-)

Nordqvist
0
#5

Åh vad gott! haha!

jag vet att det är en töntig sak att tänka på! haha! De flesta oroar sig väl säkert för smärtan! hihi! Men jag oroar mig för att inte orka och kolappsa så att går åt h***e!

NoraDede
0
#6

jag har fått vet av min barnmorska att du kan ju dricka tex 4 koppar kaffe om dagen utan att det skadar fostret. och då har hon sagt att om jag inte dricker dessa koppar kan jag få dricka EN sådan dryck

Nordqvist
0
#7

#6 Så taurinet påverkar inte barnet i magen?

Anterrabae
0
#8

Klart det påverkar, frågan är hur mycket.. Allt du stoppar i dig påverkar… =)

Jag skulle inte ta sånt.. men det gör jag aldrig annars heller så…

//Ida

Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade