Gravid iFokus

Gravid

Etikett: allmänt
Läst 1713 ggr
Thermonkey
1

Bleka håret som Gravid

Är det farligt att bleka håret som gravid?

ChristineL
1
#1

Inte farligare än annars. Däremot rekommenderar man inte att färga håret förrän man passerat v.12. Men som med allt annat gör man som man vill.

Sarah
1
#2

Har inte sett några rekommendationer om att man inte ska färga håret. Inte någon vecka. Däremot har jag sett på många ställen att det är ok närsom.

Elsa
0
#3

Jag har hört att det är okej (när som helst) men att resultatet inte alltid blir som innan pga hormonerna osv!


ChristineL
0
#4

Det var min frisör som sa så och jag har även sett flera här på forumet som fått samma svar från sina frisörer när dom frågat. Men ja, det stämmer verkligen att resultatet kanske inte blir som man tänkt ;)

Elsa
0
#5

#4 kanske blir tigerrandigt då 😉


ChristineL
0
#6

#5 - Haha, ja kanske ;) Färgade förra graviditeten och det såg bra ut till en början men när det blektes blev det inte som det brukar.

soundtrack
0
#7

Jag blekte inte men färgade 1gång/månad hela grav. Har en kompis som är frissa och enligt henne är det ingen fara. Och min färg blev precis som vanligt :)

JossanH
5
#8

Det finns faktiskt butiker som satt upp varningstext vid sina hårfärger att man inte bör använda färgerna om man är under 16 år eller gravid. Allt vi applicerar på vår kropp går även in i kroppen. Det finns ett program från kalla fakta där de undersökt det här med hårfärger och att kontrollerna är extremt dåliga och att de funnit höga halter av mycket farliga (cancerframkallande) ämnen. Frisörer löper tex betydligt högre risk att få låg födslovikt eller föda för tidigt. Man gör förstås sina egna val. Allt man lägger på huden tas upp av kroppen. Deo innehåller tex oftast aluminium som går ut i bröstmjölken. Jag blekte mitt hår då jag ammade förra gången. Men efter att ha läst runt lite använder jag endast ekologiska örtfärger denna graviditet/amning och har tom slutat med schampo och balsam.

Sajtvärd på Iller.ifokus

Valentine
1
#9

Det är okej att bleka håret som gravid, enligt min frisör. Däremot så var det någonting om hormoner, och ja mitt hår blev grönt.. 

I

mollyt
2
#10

Jag kommer välja bort att färga/bleka håret under min graviditet. Är starka kemikalier och man har så mycket ytliga blodkärl i hårbotten att jag är rädd för kemikalierna som absorberas in i huden. Känns inte värt.

Exoticas
0
#11

Det är helt ok att behandla håret som gravid / Frisör =)

/Josefin

www.Tejasmamma.se - Teja 2/9 2013 - Försöker med Syskon