Kolik, sex och när/var/hur??
Ja som rubriken lyder så har jag några funderingar.. 1: Vid vilken ålder gick ditt barn kolik? 2: Hur dags efter förlossningen ville du ha sex igen? 3: När och hur hinner du ha sex? Anledningen till att jag frågar är för att min största farhåga är att min son (15 dagar) kommer att få kolik. Och det med sex är för att jag är så sugen på min festman så ja.. Jag vet inte! Vill bara veta om jag är ensam att vara sugen redan en vecka efter förlossningen.
1 - Aldrig, hon är åtta månader nu
2 - Fick väldig lust nästan på en gång, dock vågade jag inte. Vi testade efter tre veckor men det stramade så vi avbröt och väntade till efter efterkontrollen då jag fått bekräftat att det var läkt.
3 - Vi finner alldeles för sällan tillfällen för sex, vi är för trötta, allt annat ska fixas, andra aktiviteter osv…
Varför är just kolik din största farhåga? För mig finns det mycket värre saker som skulle kunna hända!
/Christine
Okej. Javisst finns det värre saker men så långt har jag inte vågat tänka. Jag tror att skräcken för det kommer från min mor och min svärmor. Värst från svärmor som haft tre söner och alla tre har haft kolik i närmare ett år.. :/
#2 Kolik ska gå över senast vid 5 månader ungefär, men brukar ha gått över vid 3 månader. Har det inte gjort det är det inte kolik, utan kanske en allergi, eller något annat. Vanligast är att små barn inte tål komjölk. Kolik brukar komma efter 4 veckor ungefär.
Jag var också sugen fort på sex, men det var stört omöjligt. Kändes inte helt bra där nere förrän efter ett halvår för mig. Men det beror ju på amningshormoner som gör att man blir torr.
/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus
#3 okej, det visste jag inte :/. Jag vågar heller inte ha sex än. Ska prata med min läkare om det nästa vecka :)

Molly fick kolik när hon var ca 3 veckor och det höll i sig till hon var knappt 3 månader.
Jag var inte sugen på sex eftersom jag fick en total sfinkterruptur och det kändes som hela underredet var i trasor.
Det är svårare att hinna med att ha sex nu när man har barn. Men det går att få till en snabbis då och då i alla fall 🙂
mvh Maria värd på barn, miljonar, bloggande
medarbetare på husmorstips.ifokus
Min blogg: http://nouw.com/mariastankar
Mina barn har inte fått kolik.
Efter första barnet var jag sugen efter några dagar men väntade tills avslaget var helt borta först. Fick kejsarsnitt den gången.
Nu andra gången hade jag lite lust ett tag efter några veckor men med sfinkterruptur och lite annat så har jag varken vågat eller velat. Tillfällen är inte så svåra för oss att hitta annars så det känns himla trist.
Mina barn har aldrig haft kolik. Sex kan man ha direkt efter om man vill och använder skydd. Det är olika när man "vågar och vill". Bara att prova vad man själv tycker är bekvämt. Man behöver inte vänta tills efterkontrollen bara man lyssnar på kroppen. Att hitta tillbaka kan ta tid men det finns tid till sex bara man prioriterar det. Tvätt, disk etc kan vänta ;)