Magmusklerna är så svaga?
Jag är nu i vecka18 imorgon och i flera veckor så har jag vart så otroligt "trött" i magmusklerna, känns som att man har gjort flera hundra situps varje dag redan när man vaknar och man orkar inte röra på sig. Så fort jag går i affärer, går till bussen eller vad som helst så känner jag mig nästan svimfärdig pga att mina magmuskler känns så trötta att dom inte orkar hålla upp mig. Jag vet inte om det spelar någon roll men jag har inte tränat alls på ca4år, kan det ha med saken att göra också?
Varför blir det så här och finns det något jag kan göra för att underlätta min vardag?
Borde kanske ringa barnmorskan och fråga henne istället, men det tar sån tid att komma fram och vänta på att hon ska ringa tillbaka och så så jag kände för att göra ett försök här istället 🙂
Är du säker på att det är magmusklerna? Jag tänker växtvärk, ligamenten, livmodern som bökar…
När man blir gravid och magen växer så delar sig magmusklerna så dom är ju inte kvar på samma ställe där dom ska vara :P Dom fortsätter även vara delade efter förlossningen och det tar upp till ett år innan dom är där dom ska igen.
/Christine
Min första tanke är det är ligementen du känner som kan misstolkas som magmusklerna, vilket då är vanligt och normalt.
Jaa det kanske det kan vara, jag kan ingenting om sånthär men vart i magen sitter dom. Och finns de något man kan göra för att underlätta så att man kan stå i en kö på ica om det skulle behövas ;)
Börja genast träna, finns massor med övningar du kan köra under graviditeten! Googla!
Kan man träna upp magmusklerna nu?. För någon.vecka sen berättade sjukgumnasten på.ett möte att har man aldrig tidigare tränat så går det inte nu och det är bara onödigt pga att det inte kommer hända något?
Man ska inte börja pumpa muskler utan träna efter övningar som är anpassade för gravida. Träningen ger ökad rörlighet, hjälper vid förlossning och hjälper läkningen efter förlossningen.
Du kan träna kroppen överlag och även core-musklerna och precis som MyCassie skriver så är det bara postitivt inför förlossningen och tiden efter ju bättre form man är i. Du får bättre syreupptagningsförmåga och sätter fart på blodflödet vilket är postivt för fostret och dessutom är muskler och kondition en fördel att ha under förlossningen eftersom det typ är det jobbigaste fyspass du nånsin kommer att gå igenom.