Gravid iFokus

Gravid

Etikettallmänt
Läst 4794 ggr
kitty
0

skatta föräldrapengen?

har jag fattat det helt galet eller får man 80% av sin lön och på dom pengarna är det sedan saktteavdrag??

lisette
0
#1

japp visst är det så. inget roligt alls.

kitty
0
#2

men då är ju snacket om att man får ut 80% av sin lön bulsht  .  jag får ut knappt hälften med tanke på att jag inte har varit någon höginkomsttagare. .

jävla system

vart klagar man?

kitty
0
#3

det är ju mina pengar!!

morr vad arg jag är

lisette
0
#4

jag hade 17000 innan skatt när jag var mammaledig. fick ut 8-9000…

tror du jag var glad? finns nog inte så mkt man kan göra åt det.

jag tog ut 6 fulla dagar i veckan. du kan ju ta ut 7 så får du mer pengar, men kan itne vara hemma lika länge.

Telefonkontakt
0
#5

Jag kommer att få lägsta nivå, och jag måste skatta på jävla 180 om dagen. Det är mer sjukt.

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

kitty
0
#6

shit vilken löneskillnad!! det är ju falsk marknadsföring att säga att man får ut 80% av sin lön . .

ja jag kommer TVINGAS ta ut 7 dagar, inte alls vad jag önskade men vad ska man göra. .  vad har dom för käck förklaring till att dra skatt på skattade pengar?

kitty
0
#7

#5 shit vad sjukt system. .  hittade förkalringen på deras hemsida. " all inkomst skall skattas och dit hör pension och flrädrapeng". . jag tordde man bara skattade pengarna en gång i det här j*vla landet. .

Telefonkontakt
0
#8

#7 De tär helt sjukt. Som tr så är jag van att få ut runt 4500 efter skatt (vlket jag kommer att få) men det är ändå för lite för att man faktiskt ska kunna överleva. Dessvärre så ser det ut som att min man inte kommer att kunna vara föräldraledig innan förskoledags pga av att han får provisionslön, och han har bara haft sånna jobb, och de får man inte räkna eftersom att man får så olika.. Så, lägsta nivå för honom också. Jävla skitsystem verkligen (jag är arg så jag svär).

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

kitty
0
#9

jag vet hur du känner. .  min kille är timvikarie, hittils har han alltif jobbat runt 100% men snacka om press på honom nu när jag får så lite. Som tur är har jag en morfar som är villig att lägga ut lite så vi har som vi hade när jag pluggade med CSn, så 7600 får jag klara mig på

Telefonkontakt
0
#10

#9 jag är också timvikarie.. jobbar typ bara halvdagar (ofrivilligt) och allt för sällan nu när det är semestertider.. just nu så ser det dött ut me djobb för min del och jag räknar inte med att få jobba många dagar innan det BF. (39 dagar) Ledsen

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

lisette
0
#11

#6 finns väl ingen förklaring. det är ju sjukpennings pengarna du får som föräldraledig.

DG
0
#12

Ja det är helt sjuk system. Att man ska betala skatt för pengar som man ändå får från staten. Kan dom inte istället bara ta bort den delen och säga att så mycket får du utan att krångla till det.
Jag tar ut 5 dagar för att jag vill att det ska räcka så länge som möjligt.

ElinKee
0
#13

När det är 80% av lönen man får, så räknar dom väl 80% av lönen brutto? Om det är så kan jag tyvärr förstå varför man ska skatta, för då räknar dom ju dessa 80% på en summa som man ändå aldrig får in på kontot, eftersom det som hamnar där är netto.

kitty
0
#14

japp, dom räknar på bruttoinkomsten, men ändå. Dom vill att vi ska skaffa fler barn i Sverige och det bästa är om mamman kan vara hemma så länge som möjligt ( elelr pappan) men vem fasiken har råd när man får ut ca 50 % av vad man hade innan? eller att man ska behöva skatta sin pension är ju också helt sanslöst?? och så går masor av skattepengarna till bullshit när vi kunde gett dom till personer som behöver det, våra pensionärer, föräldrar eller dom som verkligen är sjuka, inte några som sitter och rider ut systemet och lämnar pisseprov som inte är rena. .  känner väldigt många som pundar för det är roligare än att jobba. Det var faktiskt en kille som tackde mig för att jag jobbar för då slipper ju han ;) och frågan är vem som får ut mer av livet. Skulle han få barn skulle han antagligen få ut mer pengar mha soc och flrsäkringskassan än vad jag, som jobbar, får ut. .

betalar vi inte tillräcklgt med skatt redan? hur ska man ha råd att gå hemma länge och ge sina barn en bra grund och lära dom gå osv om man inte får ut pengarna till det?

jag tänker bara på desa ensamstående som inte har jobbat så myket innan dom blev med barn. jag är fruktansvärt glad att jag har en sambo, det är det inte alla som har. Det är ju meningen att man ska njuta av att vara hemma med sitt barn,. mindre lätt om du inte har råd att gå utanför dörren.

Visst, om alla hade varit högutbildade och snorrika så hade det varit lättare och det skulle man kanske tänkt på, men om alla är akademiker, vem ska då jobba på ålderdomshemmen och på dagis?

nej, suck och usch på detta system!

sorry om jag svamlar, fruktansvärt förbannad

lisette
0
#15

#14 du har så himla rätt!!!! du svamlar inte, klockrent att läsa.

Telefonkontakt
0
#16

#14 Jag hade inte jobbat ett dugg innan jag blev gravid.. Fick veta i november, men vikariebanken som jag skulle gå med i tog inte in nya ansökningar förens i december Började jobba i februari och har jobbat så fort jag fått jobb sedan dess.. Men jag har inte gått på bidrag. Eller, jag har fått barnpension, men det är en helt annan sak. Även fast jag vet att jag och min man vissa månader utan problem har kunnat få lite pengar av soc så har vi aldrig sökt.

Jag skulle faktiskt hellre hora ihop pengar än att leva på soc. En sak om man skulle behöva hjälp någon gång, men inte ha det som inkomst. Nej, som sagt så horar jag hellre än gå på soc Ledsen

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

DG
0
#17

Sen känns det som soc bara hjälper vissa. Jag var så gott som bostadslös men fick ingen hjälp utan de ansåg att min ex var skyldig att försörja mig!
Fick in a-kassa heller för jag inte uppfyllde någon krav på det.
Helt sjukt system iaf.

kitty
0
#18

#15 tack tack :) ju argare eller mer irriterad man är desto lättare är det att uttrycka sig ;)

#16, nej jag vet att många absolut inte skulle kunna tänka sig soc, inte heller jag. Jag lever hellre på plyttelite än redogör mina kvitton för dom och tjafsar om pengar. .

#17, japp, soc är förbannat selektiva. Jag fick ingen hjälp för det var ett halvår kvar tills jag skulle fylla 21 och då var mina föräldrar försörjningsskyldiga för mig eftersom jag inte hade tagt studenten

what? hade jag pundat hade jag fått hjälp . . puckon. .  sedan hjälpte det inte att handläggaren var typ 24, ingav säkerligen trovärdighet

lisette
0
#19

nu vill jag inte skapa några bråk eller så.

men jag undrar varaför man skaffar barn när man inte har ordnad ekonomi?

Zahara
0
#20

Har pratat med f.kasa så din lönX97%X80% sen skattpå det är vad du har ut. sen är skatten olika berende på vad du har tjänat och vart du bor min tex låg "bara" på 26% som annars är på 31%. en det är för jäkligt! min sambo tjänar bra och det gör att jag kan gå hemma men han kn inte gå hemma! då förlorar vi 11 000:- i månaden och det klarar vi aldrig av!

inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat

medarbetare på scrapbooking.ifokus

DG
0
#21

#19 Vi har det bra även nu men visst känns det tråkigt att förlora ca. 50% av en inkomst iaf. Dock så hade man ju planerat det innan såklart men det svider ändå.

Telefonkontakt
0
#22

#19 För att jag blev oplanerat gravid, har svårare att bli gravid och jag är emot abort om man inte använder prev.medel och jag ville ha barnet.

Snacka om fördomsfull

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

kitty
0
#23

vi har jutilräckligt ordnad ekonomi men kanske inte den bästa. Men, vi kommer heller aldrig vara högavlönade eller ha jättegott om pengar . . .

lisette
0
#24

#22 handlar väl inte om att jag är fördomsfull?????????

jag undrar hur man tänker när man skaffar barn och sedan inte har så mkt pengar. känner nämligen folk som båda två går arbetslösa och ska skaffa sitt andra barn. tycker det är vansinne. det kostar så mkt att ha barn.

jag kan dock förstå att om man har problemen som du haft så är det ju en annan sak.

#23 samma som här, vi lever gott och unnar oss det vi vill ha.

sandra1977
0
#25

jag uppfattade inte lisette som fördomsfull..hon poängterade dessutom att hon inte ville skapa tjafs utan undrade bara o det har man rätt att göra!

Telefonkontakt
0
#26

#24 Oj, det blev fel. Det sista skulle stå i en msn-konvrsation, men hamnade fel >.<

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

kitty
0
#27

ja vi levde gott tills jag skulle börja med min mammapeng ( vi hade verligen helmissat skatten) vilket blev en chock, vi hade räknat med mer. Men samtidigt, jag ska bara gå hemma till i mars/april och sedan ska killen ta över. han har bättre pappapeng så allt är ju övergående :)

pengar är ju viktigt men jag kommer från en familj där det aldrig fanns överdrivet mycket pengar men jag har ändå lyckliga minnen från min barndom och är övertygad om att man kan leva gtt utan prylar. Så länge alla är friska och hela och man har varandra, men, pengar underlättar extremt

AlbaStiffler
0
#28

Har hållt mig utanför denna diskussion då jag är en av de som set till att jag kommer ha en bra mammapeng innan jag skaffat barn. Jag tycker åxå man får skylla sig själv till rätt stor del om man skaffar barn utan att ha en ekonomi som håller för det. Sen är det bara korkat att sitta här och klaga.

 Ja menar, er skatt går ju till att betala vården för era barn. Visst, jag håller med om att skatten i sverige är hög, men What's new? har man inte tagit reda på det innan man skaffar barn, dvs vad man kommer få ut, så är det ju mest klantigt. *flåt kitty ;-)*

Samma sak gällande Soc-bidrag. Om man tror att man ska försörja sig på Socbidrag som gravid/med barn så borde man kanske tänkt till innan. Sen kan ju vem som helst ha otur och hamna i arbetslöshet EFTER man skaffat barn, men det är en helt annan fråga.

Sen finns det en annan sak som jag irriterar mig på i denna tråd, och det är att nån klagade på att samhället vill att man ska skaffa barn, men att man ändå belastas med skatter så att man inte kan vara hemma så länge. Snälla nån, vi i sverige har en av de förmånligaste föräldraledigheterna I VÄRLDEN!!! Få andra länder har det så förmånligt. I många länder räknas 1-3 månader som länge, och då pratar vi även länder som räknas som moderna. Så att klaga för att man får det lite knapert om man stannar hemma längre än de 400 dagarna (visst är det det man har) så bör man kanske tänka om. Se det som en förmån att du ändå får "full" ersättning, för att du är hemma och "leker" med ditt barn. Man ska inte ta något för givet, det är trots vi, vi i vårt samhälle, som betalar för detta lediga år… Så var lite tacksamma istället va? ;-) Ni är trots allt lyckligt lottade som får vara hemma med era barn så pass länge…

kitty
0
#29

#28 jag håller helt med dig ang. att det är vi som ska se till att vi har en bra mammapeng. Jag trodde jag hade gjort det eftersom jag missat att man skattar föräldrapengen. Det är egentligen det jag stör mig på för då får man inte alls ut 80% av sin lön som jag trodde.Sedan ärt jag väl iriiterad för jagf atatr itne hur jag kunde missa att dom drar 24 % i skatt, hade gärna upptäckt det lite tidigare så man hunnit vänja sig. Men men, det var ju mitt fel.

Håller även med om att vi ska vara förbannat tacksamma för att vi kan vara hemma så länge somvi kan, en vän ifrån Frankrike sa att där har dom bara någon månad eller 2 så vi har det ju betydligt bättre.

Jag tänker även på att våra skattepengar går till saker jag itne stöttar och skulle lätt kunna leda den här diskussionen in på ivandring och annat som inte hör hit.

Ex. stör det mig att en invandrarfarmor får mer i pension än min farmor som fött 5 barn till Sverige som betalar sin skatt osv. .  men, det hör inte hit. .
Tycker inte heller att man kan klaga om man inte har gjort sin bit, men sedan finns det undantag.

( vill bara tillägga att jag är inte rasist eller främlingsfientlig, är långt ifrån helsvensk själv, jag stör mig bara på detta uppochnerpå vända hus )

kitty
0
#30

oxh med uppochner på vända hus menar jag att pengarna hamnar på konstiga stället där jag itne anser att dom sak vara

är överlycklig för våran sjukvård, tandvård och gratis skolgång osv. Det är bra investerade skattepåengar ( om dom bara kunde göra ngt åt vårdköerna så vore allt toppen), men som sagt, mycket pengar hamnar hos folk som inte ska ha dom

AlbaStiffler
0
#31

Där kan jag nog hålla med dig där, Men jag är inte tillräckligt insatt och inte tillräckligt intresserad av politik för att bry mig… på det sättet får jag skylla mig själv… hehehe.

Andreas
0
#32

80 % av bruttolönen stämmer väl, så vad är problemet? Allt ska givetvis skattas för, du ska ju inte sluta skatta bara för att du är mammaledig.

lisette
0
#33

pengar är absolut inte allt, men det är en bra fördel om man har ngr för det KOSTAR att ha barn.

tycker du har helt rätt i vad du säger alba!

kitty
0
#34

jag tycker vi alla har rätt och vi verkar ju vara överens. .  som sagt, pengar är inte allt men det är väsentligt i frågan barnaskaffande och gör mammaledigheten mycket roligare och lättare. .

Zahara
0
#35

jag och min man har relativt bra med inkomst han tjänar ca 350´ om året och jag 200´om året bor billigt i eget hus och har inte en massa dyra krediter som ska betalas men vi kommer ändån att få leva snålt när vi är hemma, kommer därför dela upp ledigheten efter 2 månader så att jag är hemma 3 dagar och han tre för att få ekonomin att vara så normal som möjligt :) allt går ju och lösa.

Däremot kan jag reta mig på de som har 2-3 barn och lever på soc och har det mycket bättre ekonomiskt än vad v i har trotts att vi båda jobbar 100% hur går detta i hopa?

inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat

medarbetare på scrapbooking.ifokus

lisette
0
#36

#35 beror på hur man lever för sina pengar… ;)

lisette
0
#37

plus att när du har fler än 2(?) barn så får du mer barnbidrag, flerbarnstillägg kallas det. sedan tillkommer kanske eventuella bidrag osv?

Linnda
0
#38

#35 ursäkta. men har du 2-3 barn och lever på soc bidrag har man ju det knappast bättre ställt ekonomiskt än vad du och din man har det! Även om en av er skulle bli arbetslös utan a-kassa tjänar ni betydligt mer än vad soc bidraget ligger på!

Nelson
0
#39

Är det någon som känner till en sajt på nätet där man kan räkna ut hur mycket man får i föräldrapenning?

Aelsklinn
0
#41

Vill bara kommentera lite på den här tråden. Jag förstår inte att man överhuvudtaget kan klaga på föräldrapeng eller det skattesystem vi har i Sverige.

Inser ni hur ovanligt det är att ha RÄTT till att vara hemma och LEDIG med sitt barn? Plus att man FÅR pengar för det UTAN att jobba? Inser ni vilken lyx vi lever i? I de flesta länder här i världen finns det ingen möjlighet att vara hemma med sitt barn om man inte en av föräldrarna har topplön som kan försörja familjen. Ofta får mamman vara hemmafru och bara sköta barnen, pappan måste slita hårt för att få in alla pengar till hushållet och får heller ingen tid att lära känna sina barn ordentligt. Kvinnan har ej möjlighet att få en karriär som berikar hennes liv.

Och hur det är i de riktigt fattiga länderna ska vi inte ens tala om! 

Ibland tycker jag att vi västvärlden borde veta hut och inte klaga på sådant som är lyx i jämförelse med hur de flesta människorna i världen lever!

FerretCrow
0
#42

#41 håller med dig. papporna brukar ha tre olika jobb och hinner knappt sova med mera

em4404
0
#43

#8 den informationen har jag missat på deras hemsida. Min sambo jobbar som provitionsanställd. Så då är det alltså så att han (precis som mig) också får 180/dag?

Mimsivimsi
0
#44

I Australien får man en "baby bonus" när barnet föds i en klumpsumma på 4000$ som motsvarar ca 24000kr. Sedan får man göra som man vill om man har råd att vara hemma eller inte. Men child care kostar och de flesta väljer att låta mamman vara hemma med barnet och pappan jobbar ihjäl sig för att försörja sig.

Sedan kostar skola, gymnasium, universitet. Mat ingår inte i dagis o skola, tandvård är inte gratis för barn, allt kostar pengar.

Dessutom kostar det pengar att föda barn i Australien. Har man inte en försäkring som täcker barnafödande så får man punga ut med flera tusen för att ens kunna få vård. Vissa åker hem samma dag som de fött barnet för att de inte har råd att stanna över natten.

Så som svensk sitta och klaga över att man "bara" får 80% av sin lön när man är hemma ledig med sitt barn och att man måste skatta på det, är så löjligt så det är inte sant.
Skatten går ändå till väldigt mycket i sverige och vi får så pass mycket tillbaka när barnen växer upp som vi egentligen hade fått betala för i andra länder.

dumuzi
0
#45

Jag har inte hunnit sätta mig in i systemet riktigt ännu, men är det inte 80% av bruttoinkomsten man får. Då är det väll inte ett dugg konstigt att man ska skatta på det. Om man inte gjorde det så skulle man ju få ut mer när man är föräldraledig, än vad man får i netto när man arbetar och betalar skatt. Eller har jag missat något?

ElinKee
0
#46

yes kolla #13 och #14

AlbaStiffler
0
#47

#44> Intressant läsning, tack för den infon. Nog har vi det lyxigt här i sverige. Jag precis som du tycker man ska vara mycket tacksam. tackar tackar staten! :-D

Andreas
0
#48

#45 Ja du har helt rätt, precis som jag skrev i #32, inget konstigt med det.

jn84
0
#49

#45 Precis så tänker jag också. Om man inte skattade på föräldrapenningen så skulle man ju plötsligt tjäna mer pengar på att vara hemma?

Enkel uträkning: Säg att man tjänar 100 000 och skattar 30%. Då får man kvar 70 000 kr. Om man då istället får 80% av sin bruttolön i föräldrapenning och inte skattar så får man ju plötsligt 80 000 kr. Helt klart orimligt!

Däremot tycker jag att det är dumt att föräldrapenningen räknas på alla veckans dagar, medan man som heltidsarbetande endast jobbar fem dagar i veckan…  Men det finns säkert nån logisk förklaring till det med.

FerretCrow
0
#50

#49 jo men du kan ju ha ett jobb där du jobbar 7 dagar i veckan oxå. men du måste ju inte ta ut alla dagar

jn84
0
#51

#50 Jo, fast du får väl inte räkna mer än 100% (40 timmar i veckan) som inkomstgrundande när man räknar ut fp?

Klart man inte måste ta ut alla dagar, men tar man bara ut fem, så får man ju bara ca 57% av sin egentliga inkomst.

Fast det är klart, det är ganska logiskt att man inte ska kunna få hela ersättningen på 80% av inkomsten och sedan kanske jobba de två sista dagarna.. Då får man ju mer än 100% egentligen..

FerretCrow
0
#52

#51 jo precis du räknade ju ut det själv =)

lisette
0
#53

jag kan ju iofs tycka att det inte ska vara mindre ersättning för man är föräldraledig. varför inte ha 90% av lönen, eller ännu hellre - full lön?

FerretCrow
0
#54

#53 visst e de som ett som ett jobb att ta hand om ett barn men ändå inte lika slitsamt som ett jobb. och jag skulle tycka det var fel att få lika mycket pengar som tt jobb. då skulle folk skaffa bar för att få vara hemma

jn84
0
#55

#54 Exakt min tanke :)

Men klart det vore nice med full lön :D

FerretCrow
0
#56

#55 precis pengar klagar man ju inte över. vem vill inte ha pengar så man kan köpa en massa saker? och det finns ju faktiskt dom som skaffar barn bara för att få en massa bidrag. det var ju till och med snack om att sverige skulle sätta in att när man fått barn på bb skulle man få 10tusen på check, så att man hade råd men dom första viktiga sakerna….snacka om sjukt.

lisette
0
#57

#54 fast att helt plötsligt leva på 8000:- i månaden, som jag fick göra är en stor skillnad.

de tusenlapparna man kan förlora på att vara mammaledig kan göra mycket i en familj. det ska inte vara en bestraffning att skaffa barn.

och helt ärligt, tror du folk skulle skaffa barn bara för att inte behöva jobba? barnen kostar, hur ska de kunna försörja barnen utan jobb sedan?

FerretCrow
0
#58

#57 men du har väl en man/kinne som jobbar? om man fick lika mycket pengar som för att jobba skulle folk skaffa barn för det. sedan har jag sett ett antal narkomaner skaffa barn för att få olika bidrag som dom sedan super/knarkar upp och barnen får inget alls.

lisette
0
#59

om han inte hade jobbat då? då sitter man på pottan? säg att kvinnan är mammaledig, pappan studerar och har full CSN. de har ett hus som de betalar av på. två bilar osv, sedan alla andra räkningar. pengarna springer lätt iväg.

jag orkar inte ens ge mig in i diskussionen om narkomaner. jag blir bara förbannad.

FerretCrow
0
#60

#59 ja men har man inte råd får man kanske tänka på de innan man skaffar barn. sedan får man kanske sälja huset och ena bilen med mera. och pappan kanske får sluta studera och skaffa ett jobb. Jag min sambo och vår son bor på en stor gård och har en bil plus 1hund, 1 katt och 2 illrar och vi klarar oss galant på dom sammanlagda 8000kr i inkomst vi har per månad och då får vi även pengar över att roa oss med. mycket beror på hur man prioriterar

lisette
0
#61

är det er egen gård? har ni lån på det att betala? hur är uppvärmingen? ALLT sådant påverkar ju enormt mycket på ens kostnader.

när jag var mammaledig hade jag som sagt 8000:-/imånaden, ta o ge lite..

4000 av dem gick rakt in på ett annat konto där huslån betalas osv. resterande 4000 köpte jag mat och betalade en del räkningar för.

hästarna fick sitt när det behövdes, men då fick gubben ta de räkningarna jag inte kunde betala.

det är just det jag menar. man ska väl ändå kunna ha råd att ha kvar sina intressen, fast man skaffar barn? livet ska inte förändras SÅ mycket för att jag får barn, att jag MÅSTE sälja mitt hus, min ena bil (vi bor på landet utan bra kommunikation, så två bilar ÄR ett måste för oss) och göra av med hästarna - det som är mitt stora intresse.

jag ska berätta att vi just nu lever på en lön - det är jävligt tajt denna månaden. mycket räkningar. idag har jag 700 kvar på mitt konto efter alla räkningar är betalda… skoj!

FerretCrow
0
#62

#61 som du själv skriver skickar du över räkningar till honom. ja det är våran gård men vi måste iaf köpa bensin till röjjsåg och gräsklippare och sedan värmer vi upp med el och olja det e inte billigt.

Telefonkontakt
0
#63

#59 jag fick lägsta nivå, min man fick dålig lön. vi har haft ca 14000 efter skatt per månad.

Man får ju prioritera. visst att man vill ha kvar sina intressen och ha kvar BÅDA sina bilar och sitt hus på landet, så får man ju tänka på det när man beslutar sig för att skaffa barn (planerat som oplanerat)

vi beslutade oss för att flytta ifrån vår 3a till en 2a så vi kunde ha råd att få leva lite mer (och grejer till barnet). Prioriteringar.

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

FerretCrow
0
#64

#63 hehe du och jag tänker ofta väldigt lika. och ni har ju rena lyxen med dom pengarna =)

#61 och glömde tillägga att eftersom du verkar ha flera hästar så kanske du inte har råd att ha dom kvar/tid då kan ju kanske alltid en kompis ta dom så länge eller att man hyr ut eller säljer. jag har intresset att dansa och körafolkrace men ingetav det där har jag råd med just nu och jag dör inte av det. jag har min son som jag satte till världen av egen vilja. om du inte kan prioritera bort dina intressen när du igentligen inte har råd kunde du hålla dig ifrån sprit och röka när du väntade barnen?

Telefonkontakt
0
#65

#64 jo, det gör vi. lite lyx blir det ibland. men råd till större lägenhet har vi inte för det :P

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

FerretCrow
0
#66

#65 nej precis man får prioritera. jag hoppar som sagt över mina intressen för att vi ska kunna leva någerlunda bra och min son ska få dom saker han behöver

lisette
0
#67

#64 jag hoppas verkligen inte du sitter och påstår att jag rökade OCH drack när jag var gravid? för det är precis så jag läser ditt inlägg.

för din information så röker jag inte, snusar inte och dricker väldigt sällan.

hästarna har jag så sjukt billigt här hemma, därav att jag kan ha dem. hade jag haft två hästar inackoderade så hade det aldrig gått. ägaren till en av dem har betalat hälften av fodret plus skoningar.

jag har dragit in på det jag kunnat, köper sällan kläder osv. - men hästarna vägrar jag att sälja, in i det längsta. prioriteringar…

lisette
0
#68

och givetvis så får min son exakt det han behöver, varken mer eller mindre…

FerretCrow
0
#69

#67 jag påstår inte att du gör det. det jag vill få fram att det är ju oxå en prioritering man gör när man väntar barn. man kanske älskar att supa till på krogen och man röker och snusar. men det är ju saker man får prioritera bort för att bebisen ska må bra i magen. så då kan man även prioritera bort saker när barnet är fött. står du då där med 2 hästar 2 bilar fasst du inte egentligen har råd med det får du kanske tänka efter varför du igentligen klagar då du själv gör att du sitter i en ekonomisk kris.

lisette
0
#70

jag klagar verkligen inte, bara förklarar hur man kan ha det. eftersom jag jobbar heltid så berörs jag inte av det här med föräldrapenningen, men jag kan ändå tycka det är sjukt att man har ca 60% av sin fulla lön.

FerretCrow
0
#71

#70 jo du får ju tycka som du vill jag hatar inte dig för det hehe. försöker lixom bara förklara hur jag ser på det så att säga. Skrattande

Vaniljglass
0
#72

Jag har inte orkat läsa hela tråden men hur kan 80 procent av det du normalt får ut i lön inte vara 80 procent av din lön?!

Klart att det inte är 80 procent av bruttolönen. Den är ju bara en siffra, som är helt irrelevant, eftersom nettolönen beror på hur hög din lön är och hur mycket skatt du betalar.