Gravid iFokus

Gravid

Etikettförlossningen
Läst 1882 ggr
Elisiajohansson
0

Föda för tidigt

Tjollahopp, har letat halva kvällen men hittar INGET om detta :O

Från vilken vecka kan man de flesta gånger föda naturligt även om det är för tidigt? :)

fulifuli
1
#1

Bra fråga.

På 1177 står det följande;

"När man vet att barnet kommer för tidigt

Om man har för tidiga värkar eller någon annan graviditetskomplikation som ökar sannolikheten att man kommer att föda för tidigt görs olika förberedelser i förlossningsvården. När en mycket tidig förlossning väntas kan man ibland få mediciner som minskar värkarbetet och skjuter upp förlossningen. Man kan också få kortison, som gör att lungorna hos barnet mognar snabbare. Ibland bestäms också att barnet ska födas med kejsarsnitt.

I en del fall kan man behöva flytta till ett annat sjukhus före förlossningen för att barnet ska få den vård det behöver."

_http://www.1177.se/Vastra-Gotaland/Tema/Barn-och-foraldrar/Mat-somn-och-praktiska-rad/De-forsta-manaderna/For-tidigt-fodda-barn/
_

Jag uppfattar det som att föda naturligt är det vanligaste även vid väldigt tidig födelse men andra kanske vet bättre.

Praefatio
1
#2

Tror det beror på varför man föder så tidigt. Träffade en kvinna igår som födde sin dotter i vecka 26. Hon fick havandeskapsförgiftning och var på tok för sjuk för att det skulle vara tal om vaginal förlossning. Samma sak när hennes andra dotter föddes i vecka 31 av samma anledning.

Båda flickorna klarade sig för övrigt och har inga men idag. Det är rätt otroligt att ett barn som föds i vecka 26 och dessutom är tillväxthämmad och därmed bara väger 700 gram klarar sig.

Elisiajohansson
0
#3

#1 Hm ja de låter som det. Men de känns som att barnet är för litet för att klara en naturlig förlossning om de är innan typ vecka 34. Kanske är helt ut & seglar.

Elisiajohansson
0
#4

#2 Ja de beror väl lite på de. Men jisses 700g är inte mkt, helt otroligt hur de kan funka, men tur är väl det!

CelsiusT
2
#5

#3 Var ju en på "en unge i minuten" som födde vaginalt i v27. Barnet vägde va 1kg och det gick jättebra.

Man räknar med att det krävs vård lika lång tid som fram till den beräknade förlossningen. Så har man säg 12v kvar av den beräknade graviditeten så är det ungefär så lång tid som bäbisen kommer behöva ligga på sjukhus och få vård innan man får åka hem.

Man brukar säga att det är "normalt" att föda +/- 2v från beräknad förlossningsdag, så från v38 så räknas det som helt normalt. Så om man föder innan v38 så räknas det som en prematur (förtidigt född). Dom flesta prematurer brukar ändå födas efter v32 och det brukar gå väldigt bra och oftast helt utan komplikationer. Men vad jag vet så brukar man ju säga att från v26 så går det att få barnet att klara sig utanför mammas mage för det mesta är ju klart då men det är lungorna som behöver utvecklas mer och såklart behöver barnet växa till sig.

Sök på prematur eller neonatal så får du upp info om att föda för tidigt.

Medarbetare på westernridning.ifokus

Elisiajohansson
0
#6

#5 Jo de vet jag, har själv fött med KS i vecka 34+3, var bara nyfiken på hur tidigt man kan föda normalt :) Men tack för ditt svar :)

[Thiah]
1
#7

Jag tror att man alltid strävar till en vaginal förlossning men att man innan v.37 försöker att stoppa en förlossning medicinskt.