Förebereda innan man börjar..
(Skrev samma inne på Barn ifokus)
Jag har fått detta med att vilja ha bar på hjärnan och det sitter så hårt att jag inte kan göra annat.
Så nu har jag bestämt mig att jag ska förbereda mig inför när sambon och jag är redo tillsammans.
Jag tänkter kolla mer på vad man behöver införskaffa innan och vilka saker som är nödvändiga. Vad olika saker kommer kosta ungefär samt hur mycket ekonomi vi har nu om vi studerar.
Vad för smärtlindring det finns vid födsel och vad jag tycker låter intresant.
Och allt annat där till.
Så nu tänkte jag att nu kanske kan hjälpa mig och bombadera mig med tipps, länkar och åsikter Allt är välkommet.
Har kollat en del på den ekonomiska biten men finns så otroligt mycket annat..
http://www.youtube.com/watch?v=gLs9Rubdz0g
Hur det kan gåtill vid förlossning och hur själva rumet ser ut.
Vi har flera artiklar här inne som kan vara bra att läsa, denna exempelvis där vi har samlat olika smärtlindringsmetoder. Vi har även om förlossningsställningar, vad man kan packa i bb-väskan, vad man bör äta, de första bebiskläderna mm.
Min lista på en del vi skaffade innan och ca-pris:
Spjälsäng 1100:- (madrass, plastad frotté, täcke, kudde, spjälskydd, sängkläder fick vi)
Babyskydd med bas 1200:-
Barnvagn 12 000:- (inl. chassi, liggdel, sittdel, åkpåse, fotsack, myggnät, solskydd, regnskydd, skötväska, madrass, lakan, täcke, kudde)
Gravidkudde 250:-
Gravidbälte till bilen 250:-
Bärsjäl 500:-
Skötbord 1500:- (skötbädd, skötbäddsklädsel, sopkorg)
Diverse gravidkläder, amingsplagg och barnkläder
Blöjor, tvättlappar i både tyg, papper och skum, våtservetter, babytopz, babyolja.
Stora bindor
Filtar av alla slag
Det är väl inte så mycket som är direkt nödvändigt att ha innan, kläder att åka hem från bb med och babyskydd om man har bil.
/Christine
#1 - Länken funkar inte?
/Christine
Babysitter 500:-
Babygym 400:-
/Christine
Härligt att du laggt till vad du handlade för =) Ska själv sätta mig och kolla vad jag har..
När det gäller baby sitter så finns det ju allt från den gammla metallstommen med bara tyg över till de som är bateridrivna med vibration, gugning, musik mm
Vad har ni haft användning för?
#6 - Vi köpte en med batteridriven vibration men valde att aldrig använda den. Hon fick aktivera sig själv i den. Fanns även en "bygel" eller vad man ska kalla det över den så hon fick lite skoj att titta på och slå efter.
/Christine
Min kära mamma har sparat lite kläder och saker sen vi var små.
den lilla plastbacken som innehåller de allra minsta bäbiskläderna har hamnat hos mig, står 0-6 månader men vet inte exsakt om det stämmer. Gick nyss igenom den för att se vad den gömde.
Boddys med ben(och då fot) 9 st
boddys utan ben 4 st
omlott tröjor (långärmade) 8 st
vanliga tröjor 2 st med kort ärm och 5 st med långa
Stickade tröjor 6 st + 2 tillhörande mössor
sockor 5st (bara vinter)
underbyxkor (för att ha på blöjan) 2 st
mössor 10 st
sovpåse (med dragsko nertill) 1 st
byxor med fot 5 st
par bestående av tröja och byxa utan fot 2 st
1 Sele för äldre barn sittade i vagn
Med andra ord en bra grund, och nästintill allt är i neutrala paställfäger, blått, vitt, turkost, med inslag av rosa.
Här hittar du en artikel om att Packa BB-väskan: http://gravid.ifokus.se/articles/5173ead7ce12c47e1b003989-packa-bb-vaskan?50d4b10cd3b4fd1d06003340-1
Här hittar du en artikel om dyktekniken, vilket är en metod för att föda med så lite smärta som möjligt. En del som använt tekniken menar att de födde helt utan att känna smärta (utan medicinsk smärtstillande, det är alltså en avslappningsmetod): http://gravid.ifokus.se/articles/5102c064d3b4fd0daa0008e3-dyktekniken?50d4b10cd3b4fd1d06003340-1
Här hittar du förlossningsställningar: http://gravid.ifokus.se/articles/513220a7d3b4fd4163000cc2-forlossningsstallningar?50d4b10cd3b4fd1d06003340-1
Här hittar du hur en vaginal förlossning går till I TEORIN, haha. I praktiken kan man uppleva förlossningar rätt olika: http://gravid.ifokus.se/articles/50d4c191d3b4fd30e6005ee5-vaginal-forlossning?50d4b10cd3b4fd1d06003340-1
Här hittar du lite om kläder till nyfödda:
http://gravid.ifokus.se/articles/50f31a0cd3b4fd0b6534a318-klader-till-nyfodd?50f2f8c7d4ebea1bb81049eb-1
.: Dance like there is no tomorrow :.
[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]
Oj vad spännande. Vi har inte en stor familj men jag hoppas att någon har en påse fyllt med kläder som vi kan använde när det blir vår tur!
Jag har inte heller en stor familj, har turen att min älsta morbror fick en dåtter för 9 år sedan och har hitills sparat allt vad jag vet. Så där kommer jag få en hel del i bra skick då han är lite av en som ska köpa allt nytt och lite av en prylbög i visa fall. Inte kan man klaga där.
Och så mina och systerns gammla saker, sambon mamma har ochså sparat på leksaker men vet inte vad då de ligger i kartonger på vinden. Blir att kolla igenom när den dagen kommer =)
De boddisar som var med ben =)
Nässug, nagelsax, nagelfil är också bra att ha.
/Christine
Rumptermometer!
/Christine
Angående byxor/sparkdräkt med fot så tyckte jag inte att det var någon hit. Foten var aldrig i foten så att säga ;) Hade även pyjamas med fot till mig tjej men blev att jag klippte av dom och sydde muddar istället, så så sätt kan barnet också ha dom längre då det inte blir något som stramar från axel till fot.
/Christine
#18 - Vad för typ av information? Stressa inte sambon, låt det ta sin tid innan han känner att det är dags.
/Christine