vilken vecka UL
I vilken vecka var ni i när ni fick göra första ultraljudet?
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
Precis åtta veckor!
/Christine

V 20
v18 gjorde jag första och enda :)
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Pga att jag blev sjuk blev det VUL i v 8 tror jag för att se att fostret levde. Annars skulle vi ha RUL v 18 och enbart det men nu blev det några till under vägen.
Vecka 1. Haha! Barnet var inte ens gjort än, var på undersökning och min gynekolog ville kolla. Hon sa att jag hade jättefina äggstockar 😊 Nej men sen åkte vi in och kollade i vecka 6 och såg en liten säck bara.
v. 12 då vi gjorde KUB
V 5-6 nån gång. Samma dag jag plussade! Gjorde alldeles för många ultraljud pga svår graviditet och många olika läkare på specialistmödravården. Har tappat räkningen, men ca 3-4 vaginala ultraljud och 3 vanliga ultraljud tror jag det blev!
5, 7, 15 och 20
v.9 gjorde jag ett vaginalt och v.18 är det dags för det "vanliga"
Vecka 13 när vi gjorde KUB.
jag ska till MVC på Måndag men då ska vi bara prata tydligen och sen ska jag inte dit förnst den 3 juni och kommer då vara i vecka 13-14 jag skulle vilja veta tidigare om det är ett eller två barn och att det är friskt. Och att det verkligen ligger där inne då jag inte har fattat det ännu. Kan man kräva ett Ultraljud?
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
#11 - Klart du kan kräva det, men inte alltid hos landstinget, men du kan söka dig privat. I vanliga fall görs bara ett endaste ultraljud och det är i vecka 18-20.
/Christine
#11 Det är inte så mycket att se innan tyvärr. Vi gjorde ett till ul i vecka 7 och det var typ bara en blob. Man kan se att det är ett barn och inte två men det går inte att säga nånting om huruvida det är friskt. Det kan man testa för i vecka 12. Vi gjorde det men fick ändå fram nya saker på ul i vecka 20. Nu var det ingen fara med det, men det sa mig att man aldrig vet riktigt om barnet är friskt.
Jag vill mest veta hur många det är och att det verkligen ligger nått där i magen!
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
#14 Om testet visar positivt så gör det nog det ;) Hur många kan du nog se i vecka 5 eller så tror jag, eller har tvillingar samma gulesäck? Men jag känner igen känslan. Jag fick ändå se gulesäcken och höra att det bara var en men trodde ändå inte på det. Ibland har jag svårt att tro det fortfarande fastän han sparkar i magen ;)
Det är bara att ringa privat och boka ett ultraljud som du får betala själv. Inga problem, men det kan vara några veckors väntetid :) Ring till närmaste gynekologmottagning och säg att du vill göra ett vaginalt ultraljud och så betalar du som vanligt, det kan du göra precis när du vill.
.: Dance like there is no tomorrow :.
[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]
Jag gjorde mitt yul i v. 12 och fick då veta att att bebisen inte levde mera så jag skulle gärna göra det tidigare bara för att få bekräftat att allt är bra. Nästa gång kommer vi betala privat så fort jag plussat bara för att jag (vi) ska få lugn och ro.
Här i finland(esbo bor jag i ) får man åtminstone 2 st ul, ett i början av graviditeten, typ v12 och sen ett ul senare.
Beklagar att barnet inte levde =(
Jo jag tror ännu inte på det fast testet visade superpositivt :P
Ska ta kontakt med dom på måndag och boka ett :)
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
#18 tack.
Visst är det svårt att bara tro på en sticka? Jag absolut att du ska boka en tid för ul och få det bekräftat att det är ett hjärta eller två som dunkar inne i din mage. Detta kommer lugna ner dig, din karl och ge er ro att njuta av denna tid. 😉
Dessutom, och nu kommer jag låta krass och hemsk men (detta är tankarna jag har efter mitt MA) om allt inte är som det ska är det bättre att veta det så tidigt som möjligt för att sen kunna gå vidare. Nu känner jag att jag fått vänta ett par veckor extra bara för att min kropp lät mig tro att allt var bra. Förlåt för att jag låter negativ, vill verkligen inte insinuera att något skulle vara fel med din bebis/bebisar.
Absolut ingen fara! Bra att du kommer med såna tankar och funderingar så att vi också kan tänka på dom :)
Ja det är svårt att tro att en liten pappersremsa ska kunna säga till mig när jag är gravid :P Haha
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
Förra graviditeten var det i vecka 19 och den här gången kommer det bli däromkring också.
Okej :)
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
Gjort fyra ultraljud och varit lika nervös och orolig för dem varje gång. Gjorde första och fick konstaterat missfall efter blödning med enorma klumpar, fick gå igenom hela jul och nyår och sörja den lilla ärtan som jag såg på skärmen. Kom tillbaka två veckor senare och fick reda på att det fanns något därinne. Trodde läkaren skämtade. Jag är i vecka 23 snart och tror fortfarande inte att det är sant trots att min tös sparkar därinne. Är det lugnt ett bra tag och tiden går utan sparkar, blir jag nervös och orolig. Tror ibland att jag ätit alldeles för dåligt och blivit rundare om magen bara för det. Veckorna stämmer inte alls med knodden där inne men vem bryr sig när något finns där. Om jag var dig skulle jag ringa och prata med dem och förklara min oro och att du skulle vilja veta och vad du gått igenom. Fungerar inte det skulle jag söka privat.
Jag ska till mvc på måndag ska prata om det då och se vad dom säger annars går jag vidare själv :)
Gud vad roligt att du väntar barn :)
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!
Första var ett vul i vecka 5, då jag funderade på abort eftersom jag bara varit tillsammans med pappan i 2mån och känt honom i 4.. Men vi bestämde att behålla och det är det bästa beslutet vi gjort. Sen blev det ett RUL i vecka 17 och ett tre dar senare då de trodde bebisen hade förstorat hjärta och en cystnjure, som tur är har hon bara en cystnjure. Men pga den blev det ul var 3-4e vecka. I vecka 25 fick jag åka in akut med vad man trodde var blindtarmen så då gjorde de ett ul och vul. Så det blev en hel del ultraljud för vår del.
Oj vad jobbigt, hoppas det har gott bra ändå!
Madeleine - Medarbetare för Pudel.ifokus!