
vikt?
När "ska" man börja gå upp i vikt? alla är vi så klart olika. men när bör man ha lagt på sej sitt första kg?

Precis som du skriver så är detta väldigt individuellt. Själv gick jag ner ett par kilo de första månaderna och började öka i vikt först efter 3-4 månader. Jag tror inte man ska fokusera allt för mycket på viktökningen, just eftersom det är så olika från person till person.

jag gick upp i vikt från och med att att jag blev befruktad.
// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Jag går upp sakta men säkert, och har gjort från dag 1 :-)
*** Kärleken övervinner allt ***

Jag fick mitt första kilo runt v20 efter att ha mått illa och varit aptitlös nästan fram tills dess. Därefter har jag gått upp ca 10kg och borde väl gå upp 2-4 kg till innan pyret kommer.

går upp hela tiden och har gjort de med de båda tidigare. Denna graviditet är inget undantag.. men känner mig mer svullen nu än under mina andra 2.. och upp började jag gå direkt

Men sonen började jag lägga på mig redan från dag 1, gick totalt upp 28 (!!) kg…
Nu med twinsen så har jag bara gått upp 5 kg (Är i v. 29), och första kilot kom väldigt sent. Kanske beror på att jag mådde så grymt illa de första 17 veckorna.
Tycker ändå det är lustigt att jag gick upp så mkt med sonen, då jag rörde mig tusen gånger mer (hade hästar då) än vad jag gör nu.
Med min dotter gick jag bara upp 4kg men om man har lite hull som jag:) så kan man gå ner i vikt fast du endå går upp:) men med det andra barnet jag väntar nu så har jag redan gått upp 4kg men det är ju så olika..
Ta till vara på alla nära och kära du vet aldrig när dom lämnar denna jord <3
http://pysselgummsan.blogg.se/

Läste just om min graviditetsvecka (v32) att "vi" numer och fram tills slutet normalt går upp ett halvt kilo per vecka. Hälften av detta går till bäbbe, resten till min och min rumpa typ… hahahhaa. Måste tyvärr säga att det stämmer för det börjar bli trångt och det märks rätt stor skillnad senaste veckorna på hur man passar i byxorna. Så med bara 1,5 månad kvar så måste jag nu köpa nya extra stora gravidbyxor, känns ju lite snopet.

va o kollade på "sorken" ida 16+5 o ja har gått upp mitt första kilo!

#9 Vad kul, vart du fram eller tillbakaflyttad eller hade ni lyckats räkna rätt från början?
*** Kärleken övervinner allt ***

#9 nej men vad är det jag ser….. en sork =) oj oj då =) vad kul!
Är så spänd för mig själv i morgon =)

#10 MVC hade "gissat" på 17+1 igår o ja själv 16+1, men de slutade på 16+5. så vi va inte helt fel iaf. =)
#11 eller neja, inte sork som i kille (gotland) utan mer sork som i dom där som bor i gräsmattan. eller ja kanske skulle döpa om h*n till illervalpen ;)
Lycka till!

#12 ja du får passa dig vad du skriver =P
Då skulle jag förstå med om du sa illervalpen =P Inte kunde jag tro att du skulle börja avla illrar =P