Kön RUL
Hej! Jag var på RUL för 2 dagar sedan och bestämde mig för att inte ta reda på könet. 😅 så när barnmorskan frågade om jag ville veta så sa jag nej. Dock frågade jag om hon redan visste hade sett könet när hon tittade på övriga organ. "Jag har en aning, men jag måste titta under rumpan" sa hon. Vad tror ni hon menar med det? Kan hon ha sett en snopp redan?? Blir nu väldigt nyfiken. Vad tror ni 🤷🏻♀️😋
Tror det är en tjej mina killar har man sett snoppen från andra håll än under rumpan däremot har man sett mina tjejers kön under rumpan. :)
Hon menar nog att det är svårt att se kön på bebis ifrån ”sidan” utan att man måste kolla ”underifrån” för att se. Jag såg tydlig skillnad på sonen i magen i jämförelse med dottern.
"An eye for an eye will make the whole world blind"
- Dalai Lama