Är detta isofix?
Som rubriken lyder, är detta isofix?
Ser ut så i vår bil. Bilden dock lånad från tysk sida.

Mvh Henriette
Fornuddens Möss
Naked Curls (Sphynx)
Uppfödning av möss, reptiler och katter i raserna Sphynx och Cornish rex.
nej, det ser ut som fästen till större bilbarnstol. Isofix är väl en bas man ställer ner babyskyddet i, så det klickar fast med spärrar.
Ja, det är isofix. Tänk på att det är bättre att länka till bilden om du inte har fått tillstånd att använda den.
Ett nej och ett ja.. hm :D
Jo själva basen sätter man ju sen fast i spännen, men vet inte om det är just såhär spännena ser ut.
#2 Tack jag vet, men tänkte eftersom adressen ändå står på bilden,..
Mvh Henriette
Fornuddens Möss
Naked Curls (Sphynx)
Uppfödning av möss, reptiler och katter i raserna Sphynx och Cornish rex.

Ja det är isofix. Isofix är spännena i bilen som man fäster basen i.
Jaha! Men errrm, vad katten har vi då? vi har en isofix som man fäster med bilbältet 🤪
Tack för svar! =) Skönt, då slipper vi fixa det i bilen :)
Mvh Henriette
Fornuddens Möss
Naked Curls (Sphynx)
Uppfödning av möss, reptiler och katter i raserna Sphynx och Cornish rex.

Ni har en bas :) på de flesta baser står det isofix, vilket betyder att de kan fästas i spännen. Alla nya bilar har isofix, vilket är sjukt smidigt att fästa basen i. Min Audi från 00 har dock inte och då fäster jag basen i bältet istället :)

De två flärparna som sticker ut bak på basen fäster man i isofixen :)
Låter betydligt enklare än att fixa med bältet =)
Mvh Henriette
Fornuddens Möss
Naked Curls (Sphynx)
Uppfödning av möss, reptiler och katter i raserna Sphynx och Cornish rex.

Ja det tar en halv sekund :) och då behövs inte bältet.
Det är acta gracos bas 🙂 en hel djungel detta 🤦♂️
Låter ju jättesmidigt! Ska genast ut och kolla om jag hittar dessa fästen (hoppas:-))
Attans, inga fästen i vår bil! Kan man fösta själva basenheten med bilbälte istället? För det är ju så himla smidigt att bara kunna klicka i babyskyddet!
Vi har precis fått vår bas på plats i bilen. Jag tror inte vi har Isofix, min kille satte i alla fall i basen med bältet, men jag tycker den sitter rätt löst så blev orolig över om han har satt dit den rätt :/ någon som vet om den ska sitta lite löst? Har inte inspekterat den så noga än men tror den kändes svajig i sidled bara.
Jo dom är lite svajiga i sidled, vi har också fäst basen med bälte. Jag har stått och rivit och slitit som en dåre i våran, den sitter som berget ändå.

Min sitter inte löst med bara bältet. Men det tog lite tid att fixa
#14
Ibland sticker fästena ut lite från sätet och ibland sitter de dolda innanför. I vår bil finns dessutom en text där det står "isofix", synligt på en tygflärp för aktuellt säte.
Ska man inte flytta basen så ofta så spelar det eg. inte jätte stor roll om man har isofix eller inte. Då fäster man ju basen en gång och sen sitter den ju liksom där….
Vi har isofix och visst är det smidigt men ibland är just den basen mycket dyrare än den man sätter fast med bälte och då är det ju frågan om det faktiskt är värt det. JA om man ska flytta basen mellan olika bilar men NEJ om man har en bil som man använder.
Babyskyddet används under så kort tid….
Vår bas, fäst med bälte, sitter som berget. Man får trä genom bältet och klicka i det, sedan dra utav bara helskotta innan man låser spännet på basen :)