Varför blödning?
Jag använder mig utav en mensapp för att ha koll på mens samt sex osv. Senast hade jag mens 28 januari-2 februari. Har sen dess haft sex varannan dag, senast igår. "Enligt appen" så har jag ägglossning på fredag och nästa mens skulle isf börja den 27 februari. Men idag när jag gjorde mitt andra toabesök, strax innan lunch så fann jag en röd/brun (närmare brunt) fläck i trosorna. Vad kan detta vara eller bero på?
Mellanblödning
mellanblödning som Hera säger, eller tidig ägglossning med blödning. Brukar du ha kraftig ÄL?
Jag brukar ha värk vid ägglossning, typ som mensvärk.
då har du nog ägglossning redan. 🙂
Mellanblödning eller ägglossningsblödning säger jag med.
/Christine
Och det innebär?
#5 - Ingenting alls, helt normalt och händer de flesta nån gång i livet.
/Christine
#6 Ingenting mer än att du fick lite mens mitt i allt.
Får det fler gånger kan du kolla upp det. Men som christine skriver får många det lite då och då.
#6 Det innebär att gulkroppen blöder lite efter den släppt ägget, helt ofarligt. Mensvärken du får kallas mittelzchmersch, det är den lilla blödningen som då trycker mot den mycket känsliga bukhinnan som då smärtar. Helt ofarligt. Det blir som ett litet blåmärke inne i magen pga kraftig ägglossning.
Tack för informationen, gillar inte att googla på sådna saker 😉brukar ge konstiga resultat.
Hur länge pågår blödningen? Igårkväll märkte jag knappt av den, lycka tyckte fästmannen för då kunde vi ha sex, men nu på morgonen när jag gick på toa var det rött..
#12 - Det är ju olika från person till person ;) Anledningen till att du fick lite rött igen kan vara pga sexet. Liten spricka i slemhinnan räcker, också helt normalt.
/Christine
Kan man bli gravid trots det?
#14 - Var det äl-blödning så kan du ju bli gravid. Är det mellan blödning så är det ju mer som mens.
/Christine
Jag blev gravid trots det ;) och mina blödningar hängde i länge! Blev mkt värre av sex.
#14 du kan alltid bli gravid om du inte skyddar dig.
#17 ja, det vet jag med men hur stor chansen är trots detta.
#18 realistiskt = exakt lika stor. Enligt folk som har svårt att bli gravida som pladdrar på andra forum = större chans. Finns ingenting som vetenskapligt styrker det,,mer än att dom kanske lättare prickade in ÄL.
#18 - Det är ju liksom ingen som kan svara på vad det är för blödning du har fått. Och chansen att över huvud taget bli gravid vid ÄL är bara 1/7. Finns ingen anledning till att oroa eller stressa upp sig över detta.
/Christine
Vill du bli gravid?
#21 det är inte direkt så vi planerar det men ja.
Då håller vi väl tummarna att det var en blödning pga ägglossning och så ligger ni på resten av veckan också 👍