Hormonrand
Har/hade ni någon hormonrand under graviditeten? När fick ni den?
Jag fick en bara nu i dagarna, v 38+5. En ljus, typ gulaktig rand som jag först trodde bara gick från naveln och uppåt, men nu frågade jag min karl och tydligen fortsätter den hela vägen ner också. Jag kan ju inte se det.
"Du håller på att förvandlas till en zebra!" sa han.
"Men det är ju bara en rand!" svarade jag.
"Ja, det är så det börjar," sa han lurigt. 😃
Medarbetare på Häxor.
En neuroatypisk blogg
Fick också en ljus rand i slutet av graviditeten. Jag som tycker att hormonränder är jättefint fick snällt vara nöjd med nästan ingen alls. Tre månader efter bleknade den bort helt.
Jag fick en mörk rand som sträcker sig upp till naveln nån gång i slutet, minns inte vilken vecka.
Vet inte riktigt när jag fick min, den var inte särskilt tydlig, men gick nerifrån och en bit upp över naveln. Kan fortfarande ana den nedanför naveln.
/Christine
Jag tror jag fick en ganska tidigt, men en väldigt svag. Tror jag inte ens har den kvar, sen inte den delen av magen 😂

För 2 veckor sedan kanske, men den är knappt synlig. Under naveln :) Så vecka 23 typ.
golf.ifokus.se
Jag har för mycket bristningar för att kunna se den på bild 😕
Redan vid mitten av graviditeten. Har kvar en del av den ännu, 5 månader senare. Den gick från naveln och ända ner, väldigt stark.
Precis som Thiah här. Från v20 och kvar än. Bleknat något men är tydlig ännu. Holly blir 5mån 16e 😁 Tur jag vet att den försvinner iaf
Fick en riktigt ordentlig när jag väntade första, över hela magen, och den hade inte bleknat helt nu när jag blev gravid igen. Nu har den mörknat lite igen. Minns inte riktigt när den kom med första barnet, nån gång i mitten på graviditeten. Bilden är tagen några veckor efter förlossningen
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Jag fick en ganska mörk rand runt vecka 20 och hade kvar den 6 månader efter förlossningen. Den hade dock ljusnat en hel del då.
mvh Maria värd på barn, miljonar, bloggande
medarbetare på husmorstips.ifokus
Min blogg: http://nouw.com/mariastankar
Min var riktigt rejält mörkbrun och jag är själv väldigt ljushyad. Såg nästan ut som en ny tatuering
Jag är lite solbrun på magen men randen är trots det mörk och väl synlig. Men jag tycker att den är charmig :)

#13 Tydligen ;) Om du googlar bilder på linea nigra så ser du att det inte är ovanligt heller :)
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
V.27 och ingen rand ! Jag som ville ha en… :(
I want to belive, And I do belive, dosent matter what you others think, we already know the truth
Min dotter e 13 månader å randen e fortfarande kvar. Den sitter både över å under naveln.
Mvh Jenny
Fick min tidigt.. vecka 19 om jag inte minns fel. Men den är fortfarande smal och inte så stark, syns gör den dock. :)
Fick den väldigt tidigt men tycker den syns mindre nu (v36) än innan och mest under naveln.