# En blivande pappas berättelse
Author: [Borttaget]

Hej det är svårt att komma på tråd namn till allt man vill skriva om.

Och det blir lite rörigt här när det ibland är frun som skriver och ibland jag som skriver. Blir lite rörigt, men känns lite onödigt med två konton.  
JAJA.

För två veckor sedan var vi på informationsmöte, trodde det var inskrivning med det skall vi på nu på torsdag.  
Har fått lite material att läsa, en block och lite annat smått och gått som jag plöjt igenom.  
På informations mötet skulla hon fylla i hur alkohålvanorna och drogvanorna var, och det var ju inte så svårt för henne att fylla då våran familj (Jag och sambo) nu mera inte dricker alls, att hon inte dricker ser jag som självklart, att jag inte dricker är mera som ett stöd ett sätt att visa min uppskattning, visst händer det att en öl kan slinga ner, men då är det oftast en lättöl och nästan aldrig något starkare.  
Känns samtidigt väldigt skönt att försöka få igång samtal osv utan att behöva dricka 4 öl innan.

Så nu skall vi altså på inskrivning på torsdag, spännande. Nu börjar det ju faktiskt bli på riktigt, och det börjar ju faktiskt bli ett riktigt barn där inne, man börjar fundera på vad det kommer vara för liten knodd där inne, hur denna kommer få för personlighet, om det kommer bli en kille eller tjej, och hur den kommer se ut.

Vi har börjat möblera om lägenheten vilket har blivit ett smärre kauos, men då man skall få plats tre st i en etta måste man planera noggrannt.

Men det kommer bli väldigt bra.

Jobb måste vi ännu lyckas fixa, bara en tidsfråga tills ingen av oss har något jobb då behovet minskar för varje vecka, så nu börjar det bli dags att lägga 300% på det.

Men det löser sig, haft lite napp men har tyvärr blivit botten napp på alla hittills.

Skulle behöva en platt tv det skulle ge oss otroligt mycket mera ut rymme, i lägenheten.

Jag har gått upp 8 kilo på 1,5 månad. Trode det var hon som bär barnet som skulle gå upp i vikt, så nu måste jag ta tag i den biten med.

Otroligt kul detta, köppte tre graviditets och barn böcker man bra information, tips om ammning ock så 15kr riktigt kap.

Blev väldigt långt, men det är kul att skriva och man blir ju lite uppspelt av allt det här.

Började ju röka lite av panik i början av graviditeten, men det har gått över nun, så nu är det lugnt med den biten med.  
Tack  
/En blivande PAPPA´s tankar.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jo att vi sedan inte berättat för någon ännu, känns otroligt kul.

Vissa ställer frågan när tänker ni skaffa barn då, och vi låssas som ingenting. Vi har inte bestämt oss för när vi skall berätta det hela elelr hur vi skall betätta det.  
Så jag vet inte riktigt, men det känns väldigt mysigt att vi vet men inte dom, det börjar dock synas lite smått så det är väll bara en tidsfråga nu när vi blir tvungna till att berättta det.  
:D

## Comment 2
Author: Mitralis

Trevligt att få höra en pappas sida av det hela. Hoppas på täta uppdateringar![Glad](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Linn

Håller med Mitralis, uppdatera oss nu ofta under graviditeten :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Trevligt med lite feedback, insåg nu när jag läst igenom vad jag skrivit att jag plötsligt blivit dyslektiker och tappar många bokstäver, det skall jag försöka undvika i fortsättningen. Kanske borde tråd titeln bytas då den inte kommer säga så mycket om vad tråden handlar om.

Och så länge ni läser och tycker att jag förmedlar något vettigt kommer jag fortsätta uppdatera regelbundet, skönt att prata av sig lite och samtidigt ett bra sätt att hålla reda på saker och ting man tänker på.

Idag har vi varit i staden och kollat runt lite i butiker och funderat över priser och tillbehör som barnvagnar, skötbord, sängar, tygblöjor osv.

Hittade en jätte fin kollektion till barnrummet, spjälsäng och skötbordsmöbel i svart som tillsammans skulle bli riktigt riktigt tjusigt.

Får fundera lite på det och mäta och se lite då det är lite konstiga mått vi har att gå efter.

Snart har vi förvandlat våran etta till en 2rum + barnkammare och kök. Tror det kommer bli riktigt bra har hemma trots den lilla ytan på 42 m2.

## Comment 5
Author: viktoria91

Grattis! Skulle gärna själv vara gravid nu^^

## Comment 6
Author: Tina-A

Vad kul det är att läsa hur du tänker stuxen. Jag läser gärna fler uppdateringar från dig!

Ni måste lyckats möblera riktigt bra om det börjar kännas som en 2a + barnkammare och kök ^^

Själv bor jag i en 2a med kök på 65kvm och jag tycker det känns trångt :P

## Comment 7
Author: Annisangel

Gud så roligt att höra en blivande pappas funderingar!! Det ska bli spännande att följa din tråd!![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Wow, imponerande att ni kunde förvandla lägenheten så!!!

Kram

## Comment 8
Author: RosaKiwi

Jätte kul att höra en blivande pappas tankar och funderingar! (kanske måste visa detta för min sambo ;P ) Att pappor faktist kan se fram emot en bebis...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Hej hopp, 10:30 idag är det dags för Inskrivning, spännande.  
Vet inte riktigt vad som kommer göras, men det märkre vi ju snart.  
Inte mycket de berättar om vad som kommer hända på nästa möte och så, men det kan ju vara för att vi inte aktivt frågar vad kommer härnäst.

Trevligt med så många läsare här, hoppas ni har kul, får en tankeställare eller kan hjälpa mig förstå allt som händer i denna magiska värld som så plötsligt får helt andra betydelser än förut.

Skriver när vi varit på MVC.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Så har nu varit på inskrivningen och pratat lite, min sambo fick väga sig och ta lite prover, allt verkade vara i sin årdning med den blivande mamman.

Inget läkarbesök kommer behövas då hon verkar vara så frisk.  
Skall bock på Sockerbelastnings test för att kontrollera risken för att få graviditetsdiabetes.

Allt gick väldigt fort vi fick ställa lite frågor. Nästa möte är om 8 veckor två månader och då är det ultraljud.

Känns lite sådär nu trodde att vi skulle få lite bekräftelser på graviditeten eller så. Jag som blivande pappa har lite svårt att förstå vad som händer mera än att min sambo mår illa, jag vet inte riktigt hur jag käner mig, känns lite tomt som att inget har hänt, kännslorna vet jag inte åt vilket håll de skall gå.  
  
JAJA bara att bita ihop till v18 och hoppas på att vi får se fina bilder på vår bebis. Vårt kommande barn.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Kände precis som du (och det är ändå jag som är den gravida..). Jag trodde också att BM skulle göra nån undersökning av nåt slag så att det var helt hundra säkert att där verkligen fanns en liten där inne, men det fick jag inte. Så fastän jag hade alla möjliga symptom så var det ändå svårt att ta till sig och jag vågade inte ritkigt hoppas fullt ut trots att jag till och med kände bebisen röra sig. Efter ultraljudet när jag fått se bebis kunde jag äntligen slappna av och fatta vad som finns inom mig och då jäklar kom känslorna =)

Jag har även hela tiden varit noga med att berätta precis allt jag känt och tänkt till min sambo för att han också ska få nån känsla till vårt barn som han ju inte kan känna på samma sätt. Men när barnet väl började sparka så att man kunde känna med händerna och se det så blev han extra delaktig, då blev det liksom mer verkligt för honom också =)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Skönt att veta, då finns det alltså hopp ännu äver för mig.  
  
HAr ju länge längtat efter barn, men nu när det väl är barn pågång, har man blivit lite konstig, men det tar sig nog mera när det börjar bli verkligt, troligen är det väll så att man är överrumplad och inte riktigt förstår vad som hänt ännu.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Igår var ingen bra dag alls. Mycket tjafs utan anledning, och mycket tårar mot slutet av kvällen.  
Det enda jag ville var att planera lite inför framtiden, men då min sambo bara var irriterad på mig hela tiden och tycker att jag kräver saker hela tiden så blev det ett helvette i stället.

Har inte ens saggt att hon behövde göra någonting, ville bara veta hur vi skulle ordna upp allt åt oss. :(

Idag har det varit bättre och vi har hunnit med en hel del.  
Nu är det väll bara tvättning, dammsugning och skurning kvar innan vi är färdiga i våran ""nya lägenhet"" om möblerad och fint i våran etta.

På söndag skall vi på en barn/bebis marknad och se om vi kan hitta något fynd.

Har tröttnat på att slösa pengar på bebistidningar (Föräldramagasin) jätte roliga att bläddra i och läsa men det är ju ganska kost samt. Så jag har fixat en prenumeration i smyg på Vi Föräldrar får hoppas på att den blir uppskattad.

Har goda vibbar på att jag kanske kommer få jobb på ett ställe innom kort, håller tummarna som fan och hoppas att det skall gå vägen, hade löst så otroligt mycket.  
Nu liger min sambo pch vilar middag, skall väcka henna snart och åka och träffa ett paar vänner.

Ingen vet något om graviditeten ännu och vi kommer hålla det hemligt ett tag till, är i v10-11 nu.

Så snart är vi förbi den magiska gränsen 12v skall bli otroligt skönt.

Hoppas på en trevlig helg för er alla.

## Comment 14
Author: Annisangel

Hmmm, det där med hormoner är inte någe kul alls... Jag märker det bara på mig och min kille... Han försöker göra det rätta hela tiden och vissa dagar får han bara skäll av mig. Men jag brukar komma till sans och be honom så himla mycket om ursäkt och han är så förstående och säger till mig att vi ska klara det här för det kommer ju någonting positiv utav allt det här...

Jag tror absolut att det blir uppskattat med prenumerationen på Vi Föräldrar!

Trevlig helg på dig med!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Igår hade vi en trevlig kväll, liten fest med lite vänner, lite sharader, och en sväng ut på puben.  
Nyktra med alkoholfria drinkar, utan krav och bara tervligt hela kvällen.

Idag var vi en sväng på en barn loppis där de skulle sälja barnvagnar, bilbarnstolar, skötbord, och barnmatstolar.  
Hade hoppats på att vi kunde hitta något trevligt, men de hade tyvärr inget utbud alls. De hade inte ens det dom hade påstått. Lite synd men det var ändå en trevlig tur.

Framemot kvällen var vi och åt middag med föräldrar och syskon det var trevligt men kändes tyvärr lite trist.

Kändes verkligen inte som att vi är sugna på att berätta denna nyhet.

Vist att jag förstå att de är interesserade av hur det går med jobb och så men det blir alltid ett så stort fokus på det hela.

Och det verkar som att de inte tror att man försöker hitta ett jobb på riktig. Men söka jobb är allt jag lägger tid på nu :( .

Hände även en incident för några veckor sedan. Vilket gör att familjen verkar tro att ansvar och ordnings sinne, är något som saknas hos oss.

Vi hade haft två otroligt stressiga två veckor och varken haft tid med disk och städning, och så klampar dom in i vår lägenhet när det är stök och skit över allt. Kändes väldigt trist.

Nu är det dock otroligt fint här och omstrukturerat. Underbart skönt.

Nu är det bara barnkammaren som skall göras i ordning och vi har ju faktiskt 6-7 månader på oss att ordna det.

Jobbigt detta att inte ha något jobb att sköta, tar lite musten ur en ibland, allt hade varit mycket lättare med jobb, mera förståligt att skaffa barn och så.

Suck ibland.

Men i det stora hela ångrar jag ingenting och längtar efter våran Lillknodd. våran lilla parvel.

Någon som vet hur jag kan byta tråd tittel nu i efterhand, vem skall jag vända mig till?

## Comment 16
Author: Tina-A

#15: Tror inte man kan ändra trådtitel i efterhand, då får du göra en ny tråd.

Annars kan sajtvärd och medarbetare gå in och ändra det mesta i efterhand.

## Comment 17
Author: AlbaStiffler

Grattis till bäbben. Kul med killtråd.  
  
Du verkar vara planerande typen. Några praktiska tips till trångbodda (o övriga gravida). Köp en bra spjälsäng med höj/sänkbar botten o med höj-/sänkbar sida som barnet själv kan klättra ur när det blivit stort nog (1-2år beroende på unge). Då behöver ni inte byta o köpa ny säng på ett tag. Ikeas varianter är bra o billigast. Sen kan ni köpa en sänghimmel till eller köpa separat, sätt på ett tyngre tyg, typ vanlug gardin, som är mörk o ljuddämpande, vips har barnet lugn o ro o mörkt att sova. Köp hjul på tex bauhaus o skruva på fötterna på sängen, vips kan ni flytta sängen i rummet så den inte är i vägen!  
  
Sovpåse!!! Guds gåva till bäbisarna. Finns på ikea o på nätet. Är som en sovsäck i liye tjockare material. Men armarna sticker ut som i ett linne. Under har man pyjamas, eller body beroende på värme. Skitbra, skippa täcke. Barnet kan inte sparka av sig på natten o sover tryggt. :-)  
  
Över huve taget rekommenderar jag ikea, har massor med allt från barnmöbler o skötbord till handukar o linne till barnen, mycket billigare än barnaffärerna.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17 Trevliga tips.

Sovpåse har jag tyckt varit interessant, så det verkar ju bra.

Angående planering och så. Så har våran lägenhet ända sedan vi flyttat hit inte varit möblerad som vi egentligen velat, och har haft planer med den men inte riktigt haft tid och kommit på hur vi skall lösa det.  
  
Men sedan vi fick reda på at vi väntar barn har vi mer eller mindra varit tvungna att göra om eller flytta till större. Och ekonomiskt sett finns inga marginaler till större boende, finns inga marginaler alls just nu :(

Kan även vara så att jag känner lite prestationskrav på mig, visa att jag är strukturerad och har koll på läget. Iom att vi inte har jobb och kan anses vara unga för att bli föräldrar enligt vissa. Finns det nog även där en liten prestationspress.

Sedan har vi ju iom att vi inte har jobb fått lite mera tid att tänka och fixa. Och det är väldigt kul att känna att man har koll på läget, hur man nu kan ha koll på läget med bebisar.

Tack för alla trevliga inlägg i denna tråd.  
Och kul att ni tycer det är trevligt.

Tackar även för alla grattulationer.

Känn er hedrade ni är dom enda som vet att det är något på gång här :D

## Comment 19
Author: JMax

Pm:a mig med vad du vill att tråden ska heta så ändrar jag det!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Trevligt med ny trådtitel.

Tack för hjälpen.

## Comment 21
Author: becka89

Riktigt kul att läsa =)

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Så har varit en lugn vecka, förutom en massa illamående och morgonspyor. :(

Jobbigt för lilla älsklingen, allt jobbigt hon får genomlida under graviditeten. Men man får blicka frammåt och se på det underbara som kommer utav det.

För min del, har jag kommit till insikt att jag fått en hel del fläsk runt midjan, vilket gjort att jag känner att jag måste ta tag i mig själv och fixa min lilla övervikt. Så jag har nu laggt om min kost och börjat cyckla, en massa vilket för hoppningsvis skall ge resultat.

## Comment 23
Author: xcess

#22 Hehe kul att höra om er!

En bekant som hade "lite fläsk om magen" gav löftet -Jag skall gå ner lika mycket som hon går upp, fast inte mer än 10kg"

Hon gick bara upp 8-9 och han gick ner sina 10kg

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Idag har vi varit och plockat svamp med sambons syster, hittade en halv ica pappers kasse med svamp ca ganska ok skörd. Väldigt gott till maten. Vi fikade vid havet och drack lite te, på vägen hem pratade sambons syster om att vi snart skulle ses och äta mat och dricka lite vin ihop, min sambo är tyst ett tag och säger sedan att jag kommer inte dricka, och systern tittar lite undrande på henne och frågar varför, tystnad en stund, syster frågar är du gravid.

Min sambo svarar lite blygt, jaaa.

ÄR DU GRAVID?

jaa

Chock sker i bilen några minuter, för att sedan lugna ner sig aningen för att bli en mer lättnad lycklig känsla.

Grattis ni skall bli Mamma och pappa.

Så gick det till när vi för första gången berättade att vi skall bli föräldrar för första gången. Skönt att någon vet om det nu. lite lättnad.

## Comment 25
Author: Mitralis

![Glad](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Så där ja, hade lite besök hem till oss i helgen, var väldigt trevligt och kändes väldigt skönt.

I vanligt fall har vi altid gömt undan alla "Hemliga" saker, barn tidningar, bebis böcker osv alla gånger vi har haft besök, vilket jag tyckt vart jobbigt, visserligen var inte min sambo gravid då, men i alla fall.

Otroligt skönt att slippa stuva om sitt hem alla gånger gäster kommer på besök.

Men våra gäster märkte nog inte alla bökerna för de sa inget om det, inte vi heller.  
De tyckte våran möblering var ganska smart och såg bra ut, så det verkar ju lovande.

Vi är nöjda i alla fall.

Idag är det fotografering av magen, det gör vi en gång i veckan för att se förändringarna.  
På bilderna kan man inte se någon större förändring ännu, förutom att den blivit lite spändare, men nu har den snart inget utrymme kvar att spänna ut så nu måste den börja växa på lite.

Bara fem veckor kvar till Ultraljud, en evighet, men tiden går aldeles för fort, och långsamt på samma gång. hehe:P

## Comment 27
Author: rebelme

Härligt å grattis! de verkar som ni fixar å hittar på riktigt bra lösningar ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kanske kan de komma ut nån gämförelse bild på magen i framtiden ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") _alltid skoj å se sånt_

## Comment 28
Author: Tina-A

Det här med skötbord.. Alltså jag ÄLSKAR verkligen I-landsproblem.. :) Kände mig verkligen fundersam över spjälsängen vi har, man kan bara ha den i 1 läge nämligen.. "oj oj, orkar jag böja mig ända ner? det är ju trots allt minst 20cm längre ner än om man har en säng med 2 lägen".. Verkligen I-landsproblem!! Vissa har inte ens mat för dagen och jag funderar på om jag orkar böja mig 20 extra cm?

Började tänka på det här när ni pratade om skötbord och hur jobbigt det är med vägghängt..  
**stuxen**: Om ni har dåligt med plats så funkar ju såklart ett vägghängt skötbord. Det är nog inte jobbigare än att sätta sig på golvet och byta blöja..

No offence till någon, jag känner faktiskt precis samma sak! Tycker att ett vägghängt verkar jättejobbigt, vill inte ha det själv, men å andra sidan är det verkligen ett I-landsproblem.

## Comment 29
Author: Annisangel

Vi har ett vägghängt som är himla praktiskt ser det ut som iallafall. Det ska ju bara upp som sagt var.... Men våra kompisar skulle låna ut sin slagborr. Vi bor så litet så det är en smart lösning i en lägenhet där det inte finns så mycket yta någonstans.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Idag tänkte jag inte skriva om mig själv.

Uton om min sambo som är så otroligt duktig som orkar med allt just nu, vaknar på morgonen springer och spyr, ärter frukost och får sedan kämpa länge med att få ha kvar maten i magen.  
Såhär har det varit i nästan 12 veckor nu och jag förstår inte hur hon står ut. Hon är otroligt duktig, och modig och det gör mig stolt och väldigt glad.  
  
Hon försöker orka med att träffa vänner och följa med ut och ha kul även fast det ibland är lite jobbigt hänger hon med och har väldigt kul utan en droppe.

Och dom som inte vet att hon är gravid märker ingen skillnad.

Så ett stort Hjärta till henne och alla andra gravida som orkar och står ut.

Hur länge skall detta pågå med ständiga uppkastningar, var och varenda dag.

NU har hon ju paserat den magiska veckan 12 det var ju nu det hela skulle lugna ner sig.

Suck.

Stort tack till min duktiga sambo.

## Comment 31
Author: fridaas

#30 illamåendet och det kan finnas kvar hela graviditeten. Jag är nu inne på v.19 och mår fortfarande illa och spyr varje morgon och kväll.

Dock har det lugnat sig lite efter att vi testade akupunktur som vi fick ordinerat från BM, kanske kan vara något från din sambo med?

## Comment 32
Author: AlbaStiffler

Jag mådde illa till v 18-20 har jag för mig. Men värst var det i början.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Idag har vi varit på piknik vid havet, körde bil 5 mil och åt lite plockmat i den värmande solen som skimrade så fint mot havet.

Blädrate lite i trevliga tidningar, och pratade lite om framtiden.  
Jag har börjar få insikt i att det snart kommer bli oundvikligt att inte tala om för alla vad som väntar. Att det snart kommer bli väldigt pinsamt för oss. För att alla kommer förstå och att alla i stället kommer fråga oss om vi väntar barn. Vilket troligen kommer bli aningen genant.

Jag anser att vi måste berätta det för de flesta snart. Men min sambo tycker fortfarande att vi skall vänta. Är inne i ve 13-14 nu och jag ser det ganska bra nu.

Så vi får se hur vi gör.

Bestämde mig ju för några veckor sedan att jag skulle gå ner ca tio kilo, men har hittils gått upp två. Suck få mig.

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#33 Mina kollegor på jobbet fick inte veta förrän jag varit på ultraljud i v19 =P Men jag hade kanske berättat tidigare om det inte varit för semestertiderna. Mina vänner fick veta från ungefär v12 och framåt har jag för mig.

## Comment 35
Author: savonit

Jo men när de får reda på det brukar det alltid bli bra vilket som.  
Det är ju detas syskonbarn och barn barn och så.

Det brukar bli bra.  
Och alla brukar bli glada.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

mjo men det är främst våra föräldrar jag tänker på.

Men det är ju hon som är gravid och är hon inte redo så är hon inte, så då väntar vi lite till då.  
Men två veckor säger jag är max, sedan går det inte. Om vi nu inte gömmer oss eller så :D

Magen växer i alal fall så det knakar, får använda ett special spänne jag köpt till henne i byxorna för att få på dom.

Nu väntar vi bara på livstecken från vårt lilla mirakel.  
Hon fick något konstligt ryck i mangen förra veckan, det drog liksom och krampade sig och hadde sig.  
Ingen av oss viste vad det var, men det kädes underligt.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Oj en dubbel, ja kan skriva lite till som jag glömmer varje gång, gud vad glömsk man blivit börjar bli gammal tror jag.

Jaja

I alla fall, vi skulle snart kunna öppna ett bibliotek eller en bokhandel, vi har nu 15 böcker hemma i bokhyllan och graviditet, ammning och pedagogik.

Jag har blivit en Shopaholic

## Comment 38
Author: rebelme

de är väl härligt att förbereda sig ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") när jag blir gravid så vill jag vänta så länge som möjligt så där te man nästan spricker ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 39
Author: Tina-A

Stuxen, varför ska det bli genant att berätta menar du?

## Comment 40
Author: savonit

Vanligt är väll att berätta efter 12v.

Man allt är ju upp till en själv.  
Men det kan nog vara bra att berätta innan magen blir allt för framträdande, kanske.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Alltså det blir ju aningen pinsamt om vi inte berättar något snart.

Vi träffar våra föräldrar på ett eller anat sätt var och varannan vecka, och vi kan inte fortsätta träffa dom om min sambo skall komma men en gravidmage och vi inte berättar något.

Då måste vi ju hålla oss undan, för tt sedan dyka upp om en månad med en jätte mage, känns aningen udda.

Av den anledningen går det inte att hålla det hemligt särskillt länge till, då det redan syns. Vi kan inte låssas som ingenting längre för snart kommer dom antingen dra det ur oss, eller låssas som ingenting men ändå veta om det.

Alltså bäst att berätta det själva så det inte blir så konstigt.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Så har hittat en fin vagga hos sambons föräldrar som vi tänker använda.  
Den saknar madrass, någon som har tips på hur man lösre det?  
Det är en liten söt vagga i trä.

Kommer passa jättebra här.  
Sambon var idag på belastnings test för att kolla riskzonen för graviditest diabetes. Och alls såg bra ut.  
Hon har gått upp 1 kg i vikt sedan sist och växer enligt planen.

Skall till stora MVC i morgon för at prata med en doktor om illamående.

Har börjat planera en ny tur till ullared för att inhandla lite mera skoj.  
Denna gån får vi nog sällskap.

Funderar en del hur det funkar med sgi (och FK) iom att sambon jobbar deltid/vid behov. Men men det år vi väll snart info om.

Ha en trevlig helg.

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Hej måste bara få ur mig detta.  
Vi var ju inne på Mvc idag för att fixa sambons illamående.

Pratade med sköterskan och hon tyckte att det klart hon skall ha piller.  
Sedan förklarade hon att om man väntar tvillingar så kan man må litee mera illa. Hon kollar vilken v vi är i och ser att det är lite osäkert.  
  
förstå att vi blir aningen förvånade när hon reser sig upp och säger, nej jag tycker vi går in i rummet intill och kikar efter hur det ser ut där inne.

Så sambon lägger sig ner på en säng och drar upp tröjan och sedan börjar BM titta runt med scannern och vi får se våran bebis för första gången. Sambon fick se väldigt mycket, har jag förstått nu, jag tittade på en annan skärm än henne och såg inte lika mycket, man jag kunde i alla fall urskilja ett huvud, en kropp, två ben, och lite rörelser.

Jag har eller vi har alltså sett vårt bran idag, det trodde jag inte när jag vaknade i morse.

Jo som ni troligen förstått väntar vi alltså en bebis och inte flera, ganska skönt faktiskt.

## Comment 44
Author: Annisangel

#43 Åh, vad skoj att se bebis för första gången!! Jag kommer ihåg det när min kille och jag såg liten i min mage... Vi fick tårar i ögonen båda två! Tänk att det är en hel liten människa därinne som får alla organ och grejer som en vuxen har. Totalt fantastiskt verkligen! GRATTIS![Kyss](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Kram

## Comment 45
Author: rebelme

#43 åå vad mysigt!

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#43 Så roligt =) Det är verkligen en så härlig känsla att få se sitt barn där inne!

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Har beslutat mig för att starta en blogg för att föra dagbok på.

Blir lite mera spridning på det viset.  
  
Kommer börja lägga in dalar av det jag redan skrivit här på forumet och även div dokument jag har på datorn, kommer komma upp lite bilder på hur lägenheten har blivit om gjord osv.  
  
Tror det kommer bli trevligare helt enkelt.  
Fortsätt gärna följa mig, och min smabo frammåt.

http://pappasnart.blogspot.com

## Comment 48
Author: rebelme

#47 ser framemot att läsa den ![Glad](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 49
Author: Linn

du kan köpa en skumgummibit och klippa till i rätt storlek till vaggan.

har lagt till länken till din blogg bland bokmärkena :)

## Comment 50
Author: RosaKiwi

Den e tillagd bland mina fovuriter =)

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Just det ja, man kan ju göra en klickbar länk. så kan man se vart ni kommer i från.

[Pappasnart Blogg](http://pappasnart.blogspot.com)

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Börjar bli lite besökare och det är ju alltid trevligt.

Har även laggt till en gästbok, om någon vill gera ett avtryck.

Finns nu en Facebooksida med, men vet inte hur det funkar, är så nytt med allt sådant. Men det är kul.

Seu

## Comment 53
Author: [Borttaget]

I morgon händer det, nu berättar vi för alla.

Känns väldigt kul men väldigt läskigt, men det blir nog glada miner.

Bloggen rullar på för fullt, och det känns som att intresse för den finns, så jag fortsätter att fylle den.

Sambon mår inte så bra nu ont i huvudet hela dagen, låter som migran vad vet jag.  
  
I morgon skall vi till två barn loppisar och hoppas på att hitta något kul.

Jag har börjat sett på lyxfällan och det är jobbigt, gud vad jag blivit känslig, men det behöver jag, börjar snyfta över alla skuld satta, men jag behöver se på det och se hur det kan gå om vi inte lyckes få ihop alla pengar vi behöver, så jag mår inte så bra av lyx fällan men tror det ger mig pepp till att fix jobb. Nu.

Kanske sälen, åre eller vart som, tips? (HEHE)

[pappasnart.info.se](pappasnart.info.se)

[pappasnart.blogspot.com](pappasnart.blogspot.com)

## Comment 54
Author: Annisangel

Vilken fin blogg du gjort! Den har jag också lagt till bland mina bokmärken!! Ja man måste ibland titta på något man kan snyfta till ibland. Personligen klarar jag inte av att titta på efterlyst längre (det som var mitt favvisprogram) för att jag mår så dåligt av det.

Kram och lycka till med allt!

## Comment 55
Author: [Borttaget]

Nu har vi berättat för praktiskt taget alla.  
Blig ganska många, så jag hoppas att alla sprider detta vidare med facebook och så vidare så det inte blir så jobbigt.  
  
Hoppas att dom vi inte berättar det för personligen tar illa upp.  
  
Alla är så glada och säger och skriver uppmuntrande saker, så det är svårt att hålla kinderna torra.  
  
Bloggen rullar på och facebook sidan finns kvar.

//Pappa snart

[pappasnart.info.se](pappasnart.info.se)

## Comment 56
Author: [Borttaget]

Vad skriver jag, jobbigt, menade ju inte på det sättet, men ni förstår säkert, menade mera att det är många man känner och många släktingar spridda över hela världen och bekanta osv.  
  
Trist om man råkat missa någon och det blir ett jäkla hallå över det.  
Mest det som skulle vara jobbigt läge.  
  
Men men nu vet alla som vi anser behöva veta något om det.  
Och resterande får troligtvis reda på det på vägen .

Ultraljud om en v för att vara exakt, skll till den stora huvudstaden på besök, liten billig semester på en 3 dar för att hälsa på nära och kära och visa upp den fina magen, kanske även få med något kul hem.  
Tips

  
//Pappa snart

pappasnart.info.se
