# För kort menscykel?
Author: Wegge

Undrar om det är svårare än vanligt att bli gravid om man har kort menscykel (14-19dagar)?

## Comment 1
Author: regskylt

det borde man väl inte ha?

## Comment 2
Author: Wegge

jo, jag :S

## Comment 3
Author: regskylt

ha problem att bli gravid pga det menar jag ju :)

## Comment 4
Author: Wegge

jahaa :P nej det vet jag inte, men kort cykel iaf =)

## Comment 5
Author: Wegge

men tänkte eftersom cykeln är så kort att det skulle va svårt för ett ägg att hinna få fäste och när i så fall borde man ha äl liksom...?

## Comment 6
Author: Memsan

Prova använda ägglossningsstickor.  Jag använde dock det under en hel cykel, och hade aldrig ägglossning enligt dem. Dock så kom ingen mens tillbaka och jag var gravid.

## Comment 7
Author: Wegge

kanske ska testa "bara för att" då =)

## Comment 8
Author: bfee

Det är inte helt säkert, men om man har otur så påverkar det. Eftersom att man i och med den korta menscykeln oxå har en kortare fertil period/menscykel (inte lika många dagar som vid en vanlig menscykel).

**Lutealfasen** blir ju **kortare** om du har kortare menscykel. Alltså den som i regel är 14 dagar för en person med 28-29 dagarscykel. ;)

Men dock så är det ju oxå så att detta varierar för alla med "normal" menscykel. För även om man haft en "normallång" menscykel hela sitt liv, så är det inte säkert att man har ägglossning i varje menscykel, för det. Vissa har ägglossning 12 ggr/år, vissa 10 ggr/år, vissa kanske bara 1 ggr/år. O dessutom så skiljer det ju sig ofta från år till år, för varje enskild individ.

Men, som sagt. Ägglossningsstickorna är kanonbra o funkar fint!

**Testa dom!**

## Comment 9
Author: Wegge

Jag tyckte bara att det var så läskigt att min är så kort så jag va tvungen o fråga, för jag hade suttit och läst lite forum på andra ställen och då verkade det som om ingen hade så kort cykel :O
