# Vad blir det?
Author: christine79

Jag har en kompis som är gravid och hennes bäbis i magen gillar att ligga på tvären i magen. Vad tror ni att hon får?

## Comment 1
Author: AnnaLundin

Jag tror hon får en bäbis... ![Flört](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: christine79

Men jag menar: Vilket kön?

## Comment 3
Author: AnnaLundin

#2 - det förstod jag också, men som man frågar får man svar... ![Flört](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag får frågan flera gånger i veckan "Vet du vad det blir för något?" och mitt svar är stående - en bäbis.

Jag tror ingenting angående kön, för jag vet av erfarenhet att man inte kan avgöra det från vissa tecken i graviditeten. Det sista sköterskan sa innan de snittade mig med "ettan" var att "nog är det en liten pojkmage!" - och ut kom en välskapt tjej!

## Comment 4
Author: christine79

Okej.. Jag har länge känt på mig att det blir en tjej. Jag får väl gå på känslan och hålla mig fast vid den. Tack ändå!

## Comment 5
Author: linbam

![Glad](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")Hej!

Jag tror de e en tjej...

## Comment 6
Author: linbam

har hon testat att kolla med en ring?

Ta ett hårstrå från den gravida tjejen,en slät rin typ förlovningsrin, trä igen håret i ringen så att ringen hänger i hårstråt.

Ha ringen över magen,efter en stund börjar ringen antingen pendla fram o tillbaka=kille

eller göra cirklar=tjej

Kul grej,har funkat på mig o min syrra..![Glad](http://gravid.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: christine79

Nej och hon vill inte veta nu vad det är för kön. Men tack för tipset.
