# Foglossningar
Author: ClarasMamma

Usch har sådana foglossningar:( försöker använda bältet men tycker inte det hjälper och är bara i vecka 14:(

när jag väntade mitt första barn fick jag det i slutet så det gick ju ann..

nån som har några bra knep??

Måste ha storstädning i veckan med ska ha en mäklare närsta måndag som ska fota huset \*huhu\*

Jaja nu ska jag inte klaga  mera :)

Kramar jessica

## Comment 1
Author: Smex

nej men usch. Tyvärr har jag inge tips utan att jag förstår om du beklagar dig.=(

Vad säger barnmorskan då? Tänkte dom borde ju ha tips.

## Comment 2
Author: AlbaStiffler

fanken, man får ju ingen hjälp alls mer än sjukskrivning.

Jag ska på akupunktur imorrn och testa om det hjälper mot foglossningar och ryggontet jag har. Kan kanske vara värt att testa även för dig. Din sjukgymnast hos BM kan ordinera dig till en akupunktör som KAN gravida, för tydligen är det inte så smart att "vilken som helst" ger sig på gravida, precis som det är med alla behandlingar gällande gravida. Fick tidigare lite akupunktur i mitt lår av min naprapat som även var rätt kunnig i ämnet och han sa att många kvinnor med foglossningar blev hjälpa av det, ofta med bara 2 behandlingar. Så testa det är mitt råd.

I övrigt är det ju de där andra "töntiga" råden som gäller, håll ihop benen när du reser dig, bär inte tungt, sitt ner när du tar på strumpor/skor, gå inte i trappor mm mm. Ja de känner du säkert till. Ska även finnas olika mjuka foglossningsbälten. Tycker själv att mitt hårda bälte är för hårt och osmidigt för att jag ska kunna använda det till vardags (sittandes på jobbet tex), det skaver och alltså använder jag de tinte alls istället. Dåligt. Men det ska finnas mjukare som vissa gillar bättre. Var vet jag dock inte, men den som söker skall finna. ;-)

Lycka till.

## Comment 3
Author: LeeLoo

gör en sak i taget, låt allt ta dubbel så lång tid & be om hjälp. Använd bältet & vila. Ligg med en kudde mellan benen hela vägen ner till fötterna, försök att hitta en position där du avlastar bäckenet. Gå till en sjukgymnast & få övningar för att träna bäckenet. (När man sitter ska man spänna upp bältet.) Lycka till! Och man får klaga!

## Comment 4
Author: ClarasMamma

Har varit hos sjukgymnasten i dag. och fick dom vanliga råden man brukar få..

Sedan fick jag låna en tens apparat som jag hoppas kunna hjälpa mej..

Annars finns det inte så mkt att göra åt ska nog börja simma en gång i veckan min min svägerska prata vi om..

tack så mkt för alla svar och råd..

kramar jessica

## Comment 5
Author: AlbaStiffler

Tens-apparat ska jag åxå få nästa vecka. Ska bli spännande att se om den hjälper något mot foglossningen.

## Comment 6
Author: Believer

#2. Inte gå i trappor? Om man har trappor till sin lägenhet då =/

Jag har åkt på foglossningar nu, och jag kan ju inte gärna flyga upp till dörren, hur mkt jag än velat =P

## Comment 7
Author: AlbaStiffler

#6> haha, illa med trappor hem. Har läst tips om att man kan gå såna där barnsteg i trappen, dvs man ställer sig med båda fötterna på varje trappsteg istället för att ta varannan steg som man normalt gör.

Sen har jag även läst att det är skonsammare att tex gå baklänges när man går nedför. men det tycker jag låter livsfarligt... hahahaha...

I övrigt handlar det väl mest för din del om att gå försiktigt och långsamt.

## Comment 8
Author: AlbaStiffler

Kan lägga till det jag skrev i kommentar #5 om att min **tensapparat funkar alldeles utmärt** att använda när man väl måste röra på sig (gå på stan eller på IKEA typ, då man vet att man komemr få ont). Sätter man elektroderna på tyggen, tyg över bakre fogarna så tar den bort denna smärta. Sätter man den på sidan av höfterna, i övre delen av höftbenet tar den bort smärtsignalerna för foglossningarna ifram, de som just nu är värst för mig.

Tro mig, TENS funkar faktiskt förvånandsvärt bra och ska enligt BM även ge smärlindring kanske en timme efter man stängt av den. Det enda struliga är ju bara att koppla upp sig och gå runt med de där sladdarna. men det är det värt när man vet att man måste röra på sig. Man kan ha elektroderna påklistrade hela dagen och bara slå på maskinen när man behöver det, dvs när man rör sig.

Tens får ni låna gratis av er sjukgymnast hos MVC. Hos min MVC fick man dock köpa självhäftande kuddar av sjukgymnasten för 70 kr, och dessa menar hon ska hålla sig flera månader. Dessa var klart värt investeringen, eftersom de där man sätter fast med gel och gummiband verkar struliga. De självhäftande sitter helt självt och är supersmidiga. :-)

## Comment 9
Author: Hellis

Prova magnesiumtillskott. Sägs hjälpa för en del.
