# När bebisen når revbenen...
Author: Telefonkontakt

Nu är jag i vecka 30 och min lilla tjockisbebis börjar precos nå revbenen och när den lägger sig på något mysko sätt så lägget den med huvudet eller fötterna någon cm ovanför revbenen, men den går inte under revbenen..

Jag är inte så påläst hur barnen brukar ligga så jag undrar, kan de gå under revbenen eller gå på utsidan av dem?

I detta nu så sitter jag spikrak i ryggen då det är en lite fot så stöter emot min bygel på bhn. Haha!

## Comment 1
Author: Annette

Jag hade jättesvårt att sitta när jag väntade första barnet, han tryckte uppåt. På förlossningen visade det sig att han låg med huvudet uppåt, så det var nog förklaringen. Barn nr 2 låg rätt när hon föddes och det tryckte inte alls så.

## Comment 2
Author: Hoppfull

Min förste höll på att trycka sönder mig uppåt revbenen på höger sida kändes det som. Jag satt lutande åt den andra sidan konstant de sita månaderna. Det gjorde riktigt ont, det var hans lilla vassa rumpa som stack upp där :) På mig kändes det som om han låg på insidan av revbenen men det vet jag inte om det stämmer.

## Comment 3
Author: lisette

det finns barn som sparkar sönder revbenen på sina mammor.

loke tryckte med fötterna på mig, men jag tryckte tillbaks.

## Comment 4
Author: AlbaStiffler

#3> haha... lät komiskt.

## Comment 5
Author: lisette

#4 vilket av det? =)

## Comment 6
Author: AlbaStiffler

#5> Att du tryckte tillbaks... Det där med att det finns barn som sparkar sönder revbenen var ju mindre kul. :-o

## Comment 7
Author: lisette

´jo men det fick jag ju göra. det gjorde sjukt ont när han tryckte på. jag kudne knappt sitta ner ibland. vad gör man då inte för att få bort det som gör ont? jo man trycker tillbaks och vips försvann det onda.. =)
