# Ni som gjort kejsarsnitt
Author: reverse

Sydde läkarna eller häftade de ihop efteråt? Jag har just sett en undervisningsvideo (inget för de med känslig mage) från Hartford Hospital i USA där de genomför ett kejsarsnitt och de syr noggrannt ihop kvinnan sedan med vackra stygn som knappt syntes. De talade också om att det är det vanligaste tillvägagångssättet i USA. Bilder jag sett från Sverige har sett ut som tortyrbilder i jämförelse - med slarvigt, ojämnt ihophäftade operationssår som lämnat fula ärr och ett lika ojämnt slutresultat ("flikar" som hänger över ärret sedan etc). Det verkar vara stor skillnad på hur man tar hand om kvinnorna där jämfört med här. Är ni nöjda?

## Comment 1
Author: OzzyochJag

Jag gjorde kejsarsnitt för två veckor sedan.  
Är förundrad över hur lite det syns.  
Det är ett bikinisnitt med inre stygn, så är ett tunt streck där troskanten kommer att sitta. Just nu får jag ha det över eller under då det fortfarande är ömt.  
  
Jag är verkligen jätte nöjd med hur de snittat och sytt ihop.  
Gjordes på Lunds KK.

## Comment 2
Author: Hoppfull

Jag är akutsnittad för snart åtta år sedan. Snittet ligger så långt ner så att det mitt i könshåret och syns således inte alls (om man inte är helrakad förstås). Själva ärret är oerhört tunt och fint och är sytt med små små fina stygn (kvinnlig läkare ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)). Inget att klaga på här när det gäller ärret.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har blivit snittat två gånger. Den första gången så sydde de och jag fick ett jätte snygt ärr efteråt. Andra gången så häftade de ihop det och det blev inte lika fint. Så jag tyckte att det var mycket bättre när de sydde ihop det.

## Comment 4
Author: Anso74

Jag är snittad en gång, ärret är precis över hårkanten. Det är sytt med inre stygn och väldigt tunnt och fint. I ena kanten hamnade en tejp lite fel så dår är det lite tjockare. Jag hoppas det rättas till med nästa snitt :D (Genomfört på specförlossningen, östra, göteborg)
