# Trombyl, högt blodtryck
Author: Thermonkey

Ska börja äta trombyl nu denna graviditet, mina tidigare 2 graviditeter har jag fått högt blodtryck, och protein i urinet. Förra graviditeten sluta med att jag vart inlagd tills det var dags att föda. Någon mer som ätit trombyl, och det funkat?

## Comment 1
Author: Tigu

Har inte gjort det själv men står bra om de på FASS om du vill läsa mer om det <3 kram

## Comment 2
Author: Fia81

Jag har ätit trombyl i två graviditeter pga tidigare Preeklamsi (förlorade vårt första barn). Det fungerade bra, dottern föddes 3 veckor för tidigt (vattnet gick). Sedan kom sonen som blev en planerad igångsättning v 38. Nu är jag gravid igen, äter trombyl och är i vecka 17. Bra blodtryck och inget utslag på protein i urinen 😊

## Comment 3
Author: Thermonkey

#1 Jag har läst lite där om den :) #2 oj jag beklagar :( Men skönt att det har funkat bra för dig nu! Jag är bara i v 7+6 nu, hoppas det funkar för mig också. Tack för svar ❤️

## Comment 4
Author: Fia81

Lycka till med graviditeten 😊

## Comment 5
Author: SuperLimm

Jag åt trombyl under första graviditeten då min mamma hade havandeskapsförgiftning. Märkte inget av det. Bebis föddes 8 dagar för tidigt och har mått bra sen dess (blir 2 år i juni).
