# bricanyl?
Author: hanna-jo85

Undrar om någon vet om man kan använda bricanyl (inhalator) när man är gravid. Pga förkylning så har min astma gjort sig påmind :(

## Comment 1
Author: Niwa

jag hade med mig min "blå" inhalator på förlssningen för jag får svårt att andas när jag blir varm. fick den utskriven pga min oro ,använder den nästan aldrig annars.  
  
men hoppas du får ett bättre svar av någon annan

## Comment 2
Author: Niwa

ring sjukvårdsupplysningen el kolla FASS

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Janusinfo säger så här http://www.janusinfo.se/Beslutsstod/Lakemedel-och-fosterpaverkan/?docid=2228

## Comment 4
Author: VildaVittra

Något att tänka på är att om du inte använder den , så kommer du ha en högre risk att utveckla en sekundärinfektion i lungorna eftersom du inte kan ventilera dom ordentligt, och det är ju inte riskfritt för barnet det heller. 

Men som Niwa skrev, så kontakta sjukvårdsupplysningen för senaste uppdaterade rekommendationen.

## Comment 5
Author: hanna-jo85

Ringde 1177 och det var ingen fara sa hon, ska inte ta mer än nödvändigt, men det hade jag ändå inte tänkt göra ;) nu kan jag andas normalt igen :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Vad bra :) Att kunna andas är ju alltid en fördel :D

## Comment 7
Author: Niwa

Vad skönt,att kunna andas kan ju vara bra

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag fick bricanyl av sjukvården som höggravid. Ungen levde rövare i magen men annars var allt normalt ;)
