# nervös!
Author: Luisa88

Imorn är det dags tidigt ul pga missfall förra graviditeten. Är så fruktansvärt nervös att ul:et inte ska visa något som förra gången :(

## Comment 1
Author: [Borttaget]

håller tummarna! Förstår din oro, kommer själv att få tidigt vul pga missfall förra gången.

## Comment 2
Author: RoxannaS

Förstår att du är nervös! Vem skulle inte vara det! Har själv gått igenom 2 mf utan någon kontroll i början av denna graviditet, så fram till vecka 13 då dem gjort vaginalt ultraljud och jag fick se liten första gången så kände jag som du.

Tänk om det inte finns något där! Hoppas verkligen att du får se ett friskt litet knyte där inne den här gången. Kram på dig. 🙂

## Comment 3
Author: ChristineL

Håller tummarna! Klart du är nervös, allt kommer gå bra :)

## Comment 4
Author: pernillaa

Hur har det gått?

## Comment 5
Author: Luisa88

Jag var nervös som bara den å hade ont i magen hela vägen till sjukhuset. Men vi fick se en liten böna med pickande hjärta så då är det bara att hoppas att det fortsätter så :) är nu enligt vul i v 9+1 Är det någon som vet hur stor risken är för missfall efter att man sett hjärtat slå?

## Comment 6
Author: I want to belive

Tyvärr finns risken flera veckor fram... :( Men jag tror att denna gång kommer nog att gå vägen ;)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Vissa säger att risken minskar när man sett hjärtat ticka i v.9 och andra säger att det är samma risk som innan fram till v.12. Läste mycket om det när dom trodde att Joel var ett missfall och sen hade han en konstigt formad fostersäck. Men som sagt, det stod och sas olika överallt.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Man säger att risken minskar lite när hjärtat kommit igång, men det är ingen garanti. Såg hjärtat slå på min i ca 1 vecka innan knytet gav upp.

## Comment 9
Author: RoxannaS

Håller tummarna att lillen vill stanna nu då <3🌺

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Men oj snacka om att jag kraxar som en olyckskråka, det var inte meningen 🤐
